Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2007

Lovelock a ElBaradei oceněni na Sympóziu WNA

Na světovém Sympósiu WNA v Londýně dne 6.9.2007 bylo uděleno zvláštní ocenění dvěma osobnostem za jejich příspěvek k rozvoji mírového využití jaderné technologie. Prvním z nich byl pro-jaderný environmentalista professor James Lovelock a druhým generální ředitel MAAE p. Mohamed ElBaradei. Prof. Lovelock řekl, že jádro bude hrát v budoucnosti planety zásadní úlohu v souvislostech probíhajících změn klimatu. Již několikrát vyzval své kolegy „zelené“, aby upustili od nesprávného opozičního postoje vůči jádru, protože jen toto může zastavit globální oteplování. Prof. Lovelock je nezávislý vědec, autor teorie “Gaia“, která považuje Zemi jako živý seberegulující se organismus. P. ElBaradei naopak apeloval na provozovatele JZ, aby zvyšovali provozní bezpečnost, spolehlivost a ekonomiku. Co se týká jaderného průmyslu, tak zde očekává investice do nových jaderných reaktorů a do vylepšování palivových cyklů.

Výzvy související s renesancí jádra

Předseda světové jaderné organizace WNA p. Ralf Gueldner hodnotil na konfernci WNA současný vývoj jaderné energetiky a jako nejdůležitější současný problém uvedl zajištění bezpečnosti dodávek v současném světovém palivo-energetického cyklu v souvislosti s nastupující renesancí jádra a s velkým očekávaným množstvím nových jaderných bloků v různých zemích světa. Světová jaderná energetika má před sebou mnoho úkolů, z nichž dále jmenoval výchovu nové generace mladých profesionálů a opětovný důraz na zvyšování jaderné bezpečnosti jako nejvyšší priority. Dále uvedl, že je rozšířen mylný názor, že za útlum jádra v 80-tých a 90-tých letech může pouze Three Mile Island (1979) a Černobyl (1986), ale jak se ukázalo hlavním důvodem bylo období levného přírodního plynu a žádné pokuty za vypouštění skleníkových plynů, což byla převážně otázka ekonomie a nákladů. Mezitím však jaderná energetika vybudovala silnou bezpečnostní kulturu, založenou na WANO a IAEA. Dnes máme vyspělou jadernou technologii, bezpečnou, sofistikovanou a snižení nákladů nás zařazuje ve všech respektovatelných studiích mezi perspektivní zdroje energie v budoucnosti, bez pokut za vypouštění emisí do ovzduší.

Jak bude vypadat EPR ve V. Británii?

AREVA a EdF zveřejnili technické detaily projektu nového typu jaderného reaktoru EPR, který by se mohl potenciálně stavět ve V. Británii, a kde k tomuto tématu právě probíhá veřejná diskuse (ukončení se plánuje na 1/2 října 2007). Tyto informace může veřejnost nalést na Web (www.epr-reactor.co.uk), kde současně má každý možnost se k projektu vyjádřit před tím než státní dozorné orgány učiní závěrečné rozhodnutí, zda projekt splňuje požadované bezpečnostní standardy. Jedná se o fázi předběžného obecného posouzení – tzv. generic design assessment (GDA). Projekt vychází z typu, který se bude stavět ve Flamanville-3, v Normandii. V červenci 2007 vláda V. Británie oznámila, že obdržela celkem 4 žádosti na GDA a to od dodavatelů: Areva-EDF, Atomic Energy of Canada, GE-Hitachi a Toshiba-Westinghouse. Po ukončení veřejných diskusí vláda V.B. vydá do konce roku obecné rozhodnutí, zda bude podporovat stavbu nových JE v zemi. Potom teprve začně proces podrobnějšího posuzování jednotlivých projektů, jejichž počet však chce jaderný dozor snížit pouze na tři projekty, vzhledem k nedostatku kapacit.

Nabíjecí stanice pro automobily v okolí JE?

Energetická společnost EdF se zabývá zajímavým projektem, který představuje budování tzv.“čerpacích/nabíjecích stanic“ na elektřinu pro hybridní vozidla, tzv.“plug-in vehicles“. Jedná se o současný světový trend ve výrobě automobilů, kdy pohonná jednotka se skládá z kombinovaného klasického spalovacího nebo zážehového motoru a motoru elektrického, který je poháněn z baterií. EdF se v tomto projektu spojila s Toyotou, největším světovým výrobcem aut a vyvíjí společně s nimi moderní technologii „plug-in“ pro nabíjení a také praktické nabíjecí stanice, které uvažuje budovat v okolí svých JE.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku