Cena uranu může klesnout o 15 procent

Cena uranu může v příštím roce klesnout až o 15 procent, předpovídají australské úřady. Austrálie je jedním z největších světových exportérů uranu. Důvodem je zatím jen mírný růst poptávky v situaci, kdy otevírají nové doly zvětšující nabídku uranu na trhu.

Australští experti předpokládají, že cena uranu může v příštím roce klesnout k 85 dolarům za libru. To je mnohem méně, než činila předpověď na tento rok (99 dolarů za libru). Těžba uranové rudy se má v příštím roce zvýšit o 18 procent, zatímco letos jen o 9 procent.

Oxidu uranu U3O8 v červnu zaznamenal rekordní výši ceny 138 dolarů za libru. Jde o trojnásobné zvýšení vůči předchozímu roku po rostoucích objednávkách energetických společností a po nedostatku uranu na trhu. V dalších měsících ale cena klesla téměř o 40 procent, protože největší japonská jaderná elektrárny je po zemětřesení ještě uzavřena a americká vláda uskutečnila rozsáhlou prodejní aukci zásob uranu.

Podle australských odborníků světová spotřeba uranu zůstane v příštím roce téměř stejná. Nově uváděné kapacity světové jaderné energetiky v podstatě jen nahradí úbytek po uzavření největší japonské jaderné elektrárny Kashiwazaki Kariwa. V tomto roce světová spotřeba uranu vzrostla o jedno procento.

Předpovědi analytiků velkých investičních bank jsou pro exportéry uranu optimističtější. Například JP Morgan minulý týden zveřejnil výhled na příští rok, kdy očekává cenu uranu až 130 dolarů za libru, zatímco experti společnosti Lehman předvídají zdražení uranu na 115 dolarů za libru.

Celková těžba uranu v Austrálii se má zvýšit do června v příštím roce o 13 procent na 10 829 tun z letošních 9594 tun. Největší přírůstek dosáhl důl Australia’s Ranger společnosti Energy Resources. Velké zvýšení těžby uranu nyní zaznamenávají největší rivalové Austrálie, zejména Kazachstán, Namibie a Jižní Afrika.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku