Vypukla jaderná válka. V Poslanecké sněmovně

Možná už za týden projde vládní koalice podobnou zkouškou, jakou bylo hlasování o reformním batohu. Na první pohled půjde o technickou úpravu, o zákon o hospodaření energií. Včera (18.10.) ve sněmovně z něj ale poslanci udělali docela výbušnou věc.

Zákon o hospodaření energií řeší úsporné spotřebiče a jejich značení. Někteří poslanci se ho ale snaží upravit tak, že by nakonec mohla být jeho výsledkem výstavba nové jaderné elektrárny. A problém je, že někteří poslanci ODS jdou proti své vlastní vládě.

Vše rozpoutali sociální demokraté, především exministr průmyslu Milan Urban, který se snaží vzít vládě energetickou koncepci (ta má odpovědět na otázku, zda má mít Česko další jadernou elektrárnu) a projednat ji na půdě sněmovny. Důvod je jednoduchý, ve vládě sedí zelení, velcí odpůrci jaderných elektráren, a ti prosadili, že tento kabinet nový Temelín nepostaví. Ve sněmovně by to bylo snazší. Už proto, že někteří poslanci vládní ODS by pro jádro zvedli ruku docela rádi.

Včera při druhém čtení zákona, který je o něčem jiném, se proto vytvořila jakási jaderná koalice ČSSD a části ODS.

"My chceme, abychom měli jistotu, že v roce 2012, v roce 2013, tady bude v České republice dostatek elektrické energie. Vy to evidentně zajistit neumíte. Proto chceme, aby o takto zásadním rozhodnutí rozhodla Poslanecká sněmovna a aby se státní energetická koncepce stala zákonem, který nebude podléhat stranickým sekretariátům při změně," řekl včera v sále sněmovny Urban a obracel se přitom směrem k vládě Mirka Topolánka.

Kromě názoru, že za pár let bude v Česku nedostatek elektřiny, použil Urban ještě jeden docela zajímavý argument. Podle něj je třeba energetickou koncepci přesunout do sněmovny, protože pak bude méně zpolitizovaná.

Pak exministr a poslanec ČSSD Urban chvíli mluvil za energetickou společnost ČEZ. "V ČEZ existuje divize, která připravuje výstavbu dvou bloků v Temelíně po dobu několika let. Investovala do této přípravy poměrně značné prostředky. Ten ČEZ čeká na to, jestli vy jako akcionáři řeknete: "Pokračujte dále". Když to neřeknete, ten projekt zůstane v šuplíku a spadne na něj prach," lobboval Urban za ČEZ.

Proti Urbanovi se postavil svým způsobem nečekaně ministr průmyslu Martin Říman z ODS. Sám by jistě nebyl až tak proti. Včera ale bojoval za jednotnou vládní koalici. Zelení totiž dopředu avizovali, že by přesunutí koncepce do sněmovny považovali za porušení vládní smlouvy.

"Pan kolega Urban tady řekl větu, ze které mě zamrazilo. On řekl: "Sněmovna může zadat ČEZ" něco. To je smrtící věta. To bychom mohli čelit desítkám, stovkám nebo tisícům žalob minoritních akcionářů, protože prostě politicky tímto způsobem ovlivňovat chování obchodní společnosti je naprosto nepřípustné," upozornil Říman.

Několik poslanců se snažilo namítnout, že se neprojednává zákon o jaderných elektrárnách. Ale marně. Pak totiž vystoupil vládní poslanec, občanský demokrat, Jan Klas a postavil se na Urbanovu stranu. Tedy proti své vládě, protože se mu nelíbí, že jeho vláda si stavbu další jaderné elektrárny zakázala. Podle MF Dnes stojí proti své vládě až čtyři poslanci ODS.

"Myslím a doufám, že se to vyřeší na klubu ODS. Oni si neuvědomují, jaké by to mohlo mít následky. Pro nás je to velmi vážná věc," reagovala předsedkyně poslanců zelených Kateřina Jacques. Konečné čtení zákona o hospodaření energií by mělo být za týden.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku