Britský jaderný průmysl naléhá na rychlejší schvalovací postup

Plány britské vlády postavit 10 jaderných elektráren během příštích 10 let může ohrozit pomalé schvalování těchto nových staveb a také nedostatek odborníků, zejména zkušených projektových manažerů. Uvedl to britský list Guardian podle informací vedoucích pracovníků tohoto odvětví.

Šéfové britského jaderného průmyslu se obávají, že nadcházející renesance jaderné energetiky v Evropě a v dalších zemích, zejména z Ruska, Číny a Indie, kterou způsobily snahy zamezit emisím skleníkových plynů a ve většině zemí i potřeba omezit dovoz energie, může v příštích letech vytvořit potíže s dostupností dodávek klíčových dílů reaktorů. Británie pak bude čekat, až budou uspokojeny objednávky ostatních. Proto je třeba urychlit schvalovací proces nových jaderných elektráren.
Vedoucí pracovníci odvětví také upozornili na skutečnost, že většina zkušených investičních manažerů bude plně vytížena zakázkami pro stavby související s Olympijskými hrami v Londýně v roce 2012, a to včetně nové dopravní infrastruktury.

Rod Christie, šéf operací GE ve východní Evropě a v Rusku, uvedl koncem září na konferenci této firmy v Mnichově, že jen Rusko má v plánu v příštích letech postavit 40 nových jaderných elektráren. GE je také jeden z čtyř výrobců jaderných zařízení, kteří nabízejí svoji technologii ESBWR v Británii a ucházejí se o příslušná povolení. Soupeří přitom s nabídkou reaktoru EPR od aliance společností Areva a Siemens, s reaktorem AP1000 od Westinghouse a těžkovodním reaktorem Candu vyvinutém kanadskou AECL. Vyrábět elektrickou energii v jaderných elektrárnách chce v Británii 10 operátorů, včetně British Energy, francouzské EDF, německých E.ON a RWE; společnosti Centrica, vlastníka British Gas, a švédské firmy Vattenfall.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku