CAETS

17. Shromáždění Akademií Inženýrských a technických věd se uskutečnilo v Tokiu ve dnech 23.-27.10. Zúčastnilo se ho za předsednictví prof. Jun-ichi Nishizawa, presidenta Japonské inženýrské akademie na 150 zástupců a delegátů Inženýrských akademií ze všech kontinentů. Nosným tématem bylo „Životní prostředí a trvalý rozvoj“.

Většinou se vystoupení zabývala problematikou globálních změn klimatu a zajištěním energií.

Téměř každý z delegátů ve svých vystoupeních zmiňoval Jadernou energetiku jako jeden z nezastupitelných energetických zdrojů, nezatěžujících životní prostředí. Vědci celého světa jednoznačně označili jadernou energii jako CO2 free technologie, bez kterých to prostě dál nepůjde. Současně s tímto zaznělo, že nedostatek technických a inženýrských kádrů je alarmující a Inženýrské akademie všech zemí byly vyzvány k tomu, aby přijaly programy pro zatraktivnění technických věd. Lidstvo nedosáhne udržitelného rozvoje bez techniky a techniku není možné rozvíjet bez lidí.

Na závěr přijala Mezinárodní rada Inženýrských akademií Prohlášení ze kterého vyjímám jen část týkající se jádra:

CAETS Statement
Environment and sustanable growth
... The use of the nuclear power generation as an energy source is a key issue for sustainable growth. CAETS recommends the promotion of studies on fast breeder reactors and fusion research, as well as further improvements of safety measures and economical performance for conventional reactors ...

Zdroj: Týdenní zprávy Aleše Johna

zpět na úvodní stránku