Premiér: Moc jiných možností než jadernou energii nemáme

Podle Topolánka nebude ČR při rostoucí spotřebě nikdy schopna dosáhnout dvacetiprocentního podílu tzv. obnovitelných zdrojů energie.

České republice nezbývá v energetice do budoucna příliš dalších možností než jaderná energetika, řekl dnes (5.11.2007) na Evropském energetickém fóru v Praze premiér Mirek Topolánek. "Říkám to přesto, že mám ve vládní koalici Stranu zelených, která tento vývoj odmítá. Otevřená diskuse je potřebná," dodal premiér.

Podle Topolánka bude v budoucnu elektřina Česku chybět. "Pokud bychom ji dováželi, tak totálně rezignujeme na určitou míru soběstačnosti v elektrické energii," řekl předseda vlády. Topolánkovi se nezamlouvá ani scénář, který počítá s nárůstem výroby na bázi zemního plynu, protože to podle něj znamená rezignaci na energetickou bezpečnost ČR. Rozhodnutí o další výstavbě kapacit na spalování černého uhlí by podle premiéra zkomplikovalo snahu snižovat emise.

Finsko staví největší evropský jaderný blok

Evropa díky vysoké poptávce po elektřině zažívá zásadní proměnu v pohledu na jadernou energii. Finsko například staví největší jaderný blok v Evropě. O dalších jaderných elektrárnách uvažuje i celá řada dalších zemí, například Velká Británie či Portugalsko. "V Evropě jde o to, abychom uznali jadernou energetiku jako jeden z klíčových prvků snižování emisí oxidu uhličitého," uvedl Topolánek. Ekologické organizace jsou ale k jaderné energetice stále skeptické.

Většinovým vlastníkem Slovenských elektráren je italská elektrárenská společnost Enel, která dostaví dva jaderné bloky v elektrárně Mochovce. V narážce na to Topolánek prohlásil, že "první jaderný zdroj postavíme na Slovensku." Topolánek dnes rovněž řekl, že obnovitelné zdroje nejsou řešením potřeb české energetiky, přestože jejich podíl do budoucna poroste. "Česká republika nikdy nemůže při rostoucí spotřebě dosáhnout dvacetiprocentního podílu obnovitelných zdrojů. Je to technicky nemožné," řekl Topolánek.

Během deseti let budeme bez nových zdrojů energii dovážet

Česko je v současné době jednou z mála evropských zemí, která má elektřiny dostatek a přebytky ve výrobě vyváží. Různé scénáře předpovídají, že bez výstavby nových zdrojů se někdy v průběhu následujícího desetiletí situace otočí a země bude zápasit s nedostatkem elektrické energie.

O tom, jak bude vypadat energetické budoucnost Česka, nyní jedná vládní energetická komise, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes. Komise má předložit alternativní scénáře rozvoje a odhadnout trend vývoje až do roku 2050. Současná energetická koncepce nastiňuje situaci do roku 2030.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku