Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2007

Stavba nového reaktoru ve Francii zahájena

Společnost EdF oznámila, že oficiálně zahájila stavbu nového jaderného bloku v lokalitě Flamanville v Normandii a že veškeré práce této stavby jdou podle plánovaného scénáře. Jde o již dříve oznamovanou stavbu jaderného reaktoru EPR (European Pressurized Water Reactor), 1650 MWe, který bude sloužit jako typový a demonstrační. Jeho hlavním dodavatelem je firma AREVA. Stavba má trvat 54 měsíců a spuštění této nové jaderné elektrárny je plánované v r. 2012. EdF bude v první fázi do stavby investovat cca 3,3 miliard EUR. Hlavním dodavatelem stavební části je fy. Bouygues a turbogenerátor dodá fy. Alstom.

Na výstavbě nového bloku ve Francii se bude podílet ENEL

Energetická společnost ENEL podepsala kontrakt se společností EdF a bude se podílet na výstavbě nového jaderného bloku EPR ve Flamanville podílem 12,5 %. Tato dohoda byla uzavřena na francouzsko-italském summitu v Nice za účasti prezidenta Nicolase Sarkozyho a italského ministerského předsedy Romano Prodiho. Uzavřený kontrakt dává ENEL navíc možnost se účastnit stejným podílem 12,5 % také v pěti dalších plánovaných projektech EPR ve Francii. Předběžná smlouva k účasti společnosti ENEL ve francouzském programu výstavby reaktorů 3. generace pochází již z května 2005. Konkrétně to znamená, že inženýři a technici ENEL budou pracovat společně s týmem EdF, aby získali potřebné zkušenosti pro další rozvoj jaderného programu fy. ENEL. Tato dohoda dlouhodobější spolupráce dává EdF také možnost přístupu k ostatním aktivitám italské skupiny ENEL v jaderné energetice v Evropě (Slovensko). ENEL dostane patrně také 30-40% podíl na chystané stavbě plynové elektrárny ve Francii. Od roku 2008 dostane ENEL přístup k 600 MWe instalovaného výkonu ve Francii a tento výkon se bude postupně navyšovat na 1200 MWe do roku 2012.

Rosatom jako státní korporace

Státní korporátní organizace Rosatom bude oficiálně zaregistrována ještě do konce tohoto roku, dle šéfa Federální agentury pro atomovou energii p. Sergeje Kirijenka. V pondělí 3.12.07 prezident Putin ratifikoval k tomuto aktu zákon, který předepisuje ustanovení Rosatomu jako státní korporace, která bude organizovat a dohlížet nad veškerými aktivitami civilní jaderné energetiky v Rusku. Dozorčí rada Rosatomu bude jmenována ještě v prosinci 2007 a převod funkcí z Federální agentury pro atomovou energii na Rosatom má proběhnout v 1.Q 2008. Současně v Rusku probíhá proces korporatizace 55 státních společností do holdingové společnosti Atomenergoprom, který má být ukončen v únoru 2008. Obě formace Rosatom a Atomenergoprom mají být dokončeny v 1.Q 2008, což vytvoří potřebný nástroj na rozvoj jaderné energetiky v Rusku.

Atomenergomash kupuje českou společnost Arako

Společnost Atomenergomash kupuje českou společnost Arako, výrobce armatur a těsnění pro jaderné elektrárny a další průmyslové podniky. Již v říjnu 2007 dceřinná společnost Intelenergomash koupila 51 procent akcií Arako a do konce roku 2007, dle ředitele Atomenergomash pana Kirilla Komarova, má proběhnout transakce na získání celých 100 % akcií firmy Arako. Společnost Atomenergomash kupuje i další výrobní podniky pro jadernou energetiku ve střední a východní Evropě a je v přímém jednání s řadou společností na Ukrajině, Maďarsku a České republice. V roce 2007 investoval Atomenergomash více než 136 mil.EUR na získání nových akvizic a v roce 2008 plánuje dalších 300 mil.EUR. Firmu Arako si chválí jako jednu z nejlépe vybavených firem svého druhu v Evropě a plánuje ji využít na dodávku komponent pro masivně rozvíjející se program výstavby jaderných energetických bloků v Rusku.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku