Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2008

Výstavba jaderné elektrárny Belene

V příštím roce by se měla znovu rozjet výstavba jaderné elektrárny v bulharském Belene. 7. prosince 07 Evropská komise vyjádřila souhlas se stavbou této JE se dvěma reaktorovými bloky VVER 1000 v souladu s mezinárodním aktem Euratom nuclear treaty. V areálu vzdáleném 7,5 kilometru od rumunských hranic a 25 kilometrů západně od Sviščova na severu Bulharska se poprvé koplo do země v roce 1987. Celá 90. léta minulého století ale stavba stála. O 49 % podíl soupeří ČEZ s giganty jako jsou E.ON, RWE, Electrabel a Enel. Bulharský operátor energetické sítě NEK těsně před Vánocemi uchazeče vyzval ke zvýšení nabídky do termínu 9.ledna 2008. Odhadovaná cena projektu je čtyři miliardy eur. Strategický partner má být vybrán v první polovině roku 2008.

Čtvrtá žádost o licenci na provoz nové JE v USA

Energetická společnost Duke Energy podala k NRC žádost o plnou licenci na výstavbu a provozování nové JE ve zcela nové lokalitě Lee v Jižní Karolíně. Je to již čtvrtá v pořadí v USA žádost o plnohodnotnou licenci na provoz nové JE. Bude se jednat o již plně licencovaný typ reaktoru Westinghouse AP 1000. Komerční provoz této elektrárny se plánuje na roky 2016-18.

Resun postaví do roku 2020 dva nové jaderné bloky ve Švýcarsku

Tři švýcarské energetické společnosti, s účastí největšího provozovatele jaderných elektráren společnosti NOK, oznámily vytvoření společného podniku s názvem Resun. Tato nová organizace má za úkol postavit do roku 2020 dva nové jaderné bloky s výkonem každý do 1600 MW jako záměnu za dosluhující starší JE Beznau a Muhleberg. Tyto JE provozují v současnosti tři menší reaktorové bloky, které byly uvedené do provozu v letech 1969-71.

Rusko dodalo palivo pro JE Bushehr

Rusko dodalo do Iránu jaderné palivo pro JE Bushehr. Společnost Atomstrojexport dodala prvních 163 palivových klastrů ( plus dalších 17 rezervních) pro palivovou vsázku do prvního reaktorového bloku JE Bushehr, který se v současnosti dokončuje. Palivo je s obohacením 3,62 % nebo méně a je pod plným režimem mezinárodního dohledu „safeguards“. Použité palivo si bude Rusko odebírat zpět na přepracování. Dodávka tohoto paliva byla Ruskem delší dobu zadržována, tak jak probíhala mezinárodní jednání ohledně podezření, že Irán buduje obohacovací zařízení na jaderné materiály. V současné době však došlo k dohodě a očekává se, že JE Busher se bude najíždět koncem roku 2008.

Do roku 2030 se instalovaná kapacita JE na světě zdvojnásobí

Největší světoví dodavatelé jaderných energetických technologií si prakticky rozdělují světový trh. Očekávají, že do roku 2030 se instalovaná kapacita JE na světě zdvojnásobí a proto se připravují na konkrétní žádosti. Areva předpokládá, že bude stavět cca 1/3 veškerých nových bloků na světě a proto nabrala již tisíce nových zaměstnanců. Atomstrojexport usiluje o nejméně 1/4 nových reaktorů na světovém trhu a podobné ambice mají i GE-Hitachi a Westinghouse. GE-Hitachi a Areva již poslední dva roky objednávají velké výkovky a výrobu velkých komponentů pro JE jako jsou tlakové nádoby reaktorů, parogenerárory a další zařízení.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku