Výrobci jaderných zařízení svedou zápas o britský trh

Rozhodnutí britské vlády podpořit výstavbu nové generace jaderných elektráren znamená začátek soutěže mezi energetickými společnostmi a dodavateli technologií. Nejde jen o britské firmy, o podíl na nově vytvořeném trhu se hlásí francouzské, kanadské a další podniky. Významný podíl chce získat francouzská společnost Areva.

Francouzský gigant na stavbu energetických zařízení Areva jedná s dalšími evropskými energetickými firmami o plánu postavit ve Velké Británii nové zdroje elektrické energie, který by pokrývaly až 15 procent britské spotřeby. Areva doufá, že na tomto trhu o objemu 18 miliard eur získá významný podíl a ve Velké Británii postaví 17 šest nových jaderných reaktorů.

Luc Oursel, šéf společnosti Areva NP, prohlásil, že jedná s 11 evropskými energetickými firmami včetně největších britských British Energy a Centrica. Nabízí přitom svůj reaktor EPR (Evolutionary Power Reaktor) o výkonu 1,6 GW, nyní nejvýkonnější na světě. První z nich by měl začít vyrábět elektřinu již v roce 2017. Cena jednoho reaktoru EPR dosahuje kolem tří miliard eur. Reaktory EPR se nyní staví ve Finsku a ve Francii, dva budou dodány do Číny a další čtyři do USA.

Britská vláda svým rozhodnutím chce zamezit zvyšujícími se nedostatku elektřiny v zemi a současně snížit emise skleníkových plynů. Odhaduje se, že celkem 10 nových jaderných reaktorů by mohlo pokrýt až 26 procent britské spotřeby. Dosavadní britské jaderné reaktory dodávají 20 procent elektřiny v zemi, ale jejich životnost již končí a v příštích letech je bude třeba postupně nahradit novými.

O trh v Británii se rozdělí kromě British Energy a Centriky také EDF, RWE, E.ON, Iberdola, Endesa, Suez a další firmy. Hlásí se však také kanadská AECL, která s evropskými výrobci soupeří také o dodávky jaderných zařízení do Číny. AECL tam exportuje těžkovodní reaktory typu Candu.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku