Ruské jaderné firmy bojují o přízeň Číny, konkurují jim západní země

Čína plánuje do roku 2020 postavit na 30 nových jaderných elektráren. Poptávku po reaktorech chtějí v co nejširším spektru uspokojit jaderné velmoci v čele s Ruskem, USA a Francií, zájem má i Kanada.

Ruský dodavatel jaderných zařízení a služeb Atomstrojexport podepsal s čínskou státní jadernou společností Jiangsu dohodu o výstavbě dalších dvou bloků elektrárny Tianwan, největšího jaderného zdroje v Číně. Třetí a čtvrtý blok mají být technologicky identické s prvními dvěma bloky typu VVER 1000, jež Atomstrojexport ukončil a předal k provozu během roku 2007. Detailní plán výstavby připraví Atomstrojexport do konce roku 2008, kdy by měl proběhnout i podpis smlouvy. Pokud vše posvětí Čínský národní úřad pro jadernou bezpečnost, první stavební úpravy by mohly začít v roce 2009. Ruská firma TVEL dodá prvotní zavážku paliva pro rozjezd projektu.

Přestože Čína v jaderné energetice strategicky posiluje spojenectví s Ruskem, nevyhýbá se ani západním technologiím. V roce 2007 například uzavřela smlouvu s americkou firmou Westinghouse o dodávce čtyř nových reaktorů typu AP1000. Francouzská Areva zase podepsala s Čínou dohodu o dodávce dvou reaktorů a jaderného paliva na dvacet let jejich provozu – celková suma kontraktu se vyšplhá na 8 miliard eur. Ani Kanada nezahálí. Letos v lednu se obě země domluvily na intenzivní spolupráci při vývoji těžkovodních reaktorů typu CANDU z produkce kanadské firmy AECL. Rozvíjející se čínský trh se zájmem sleduje i ŠKODA JS patřící do skupiny ruského vlastníka OMZ.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku