Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2008

Zvýšení výroby elektřiny v Číně

V minulém roce 2007 se zvýšila výrobní kapacita zdrojů elektrické energie v Číně o 14,36 % na současných cca 700 000 MW. Přibližně podobný nárůst byl i ve spotřebě. V zemi probíhá výstavba řady nových energetických zdrojů, včetně jaderných elektráren. Nová lokalita pro stavbu JE vzniká ve východní Číně.

Nový šéf jaderné části Vattenfall Group

Energetický gigant Vattenfall Group jmenoval k 1.02.2008 do funkce nového generálního šéfa jaderné části firmy, tzv. Chief Nuclear Officer (CNO), pana Per-Olof Waessmana (57 let). Jedná se o odborníka s 30-ti letou profesionální zkušeností z jaderné bezpečnosti a technologie, řízení jaderných činností, provozu a údržby jaderných elektráren. Jmenování jaderného odborníka do vysoké manažérské pozice bylo jedním ze dvou klíčových doporučení, které dostala firma po události na JE Forsmark v roce 2006, jenž ukázala závažné nedostatky v bezpečnosti a v kultuře bezpečnosti švédských elektráren. P. Waessmana bude přímo podřízen prezidentovi společnosti a CEO p.L ars Josefssonovi a bude zodpovídat za otázky jaderné bezpečnosti a působit jako jaderný expert v nejvyšším vedení firmy Vattenfall.

Nové jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech

14.ledna 2008 se v Paříži dohodly firmy Areva (jaderné technologie), Suez Group (energetika) a Total Group (ropa a plyn) na partnerství, že postaví nové jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech. Bude se s největší pravděpodobností jednat o výstavbu dvou jaderných bloků 1600 MW (EPR) na kterých se mají podílet významnou měrou i místní společnosti a firmy. Právě firma Total se znalostí místního prostředí a managementu velkých průmyslových celků v této oblasti bude zajišťovat spolupráci s místními samosprávami a státními dozornými orgány. Suez bude přispívat se svým know-how jako provozovatel JE v Belgii a firma Areva bude zajišťovat jadernou část a celý palivový komplex. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zahájil tento týden oficiální návštěvu států Středního východu, včetně SAE a otázky výstavby EPR jsou součástí těchto diplomatických rozhovorů.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku