Německý E.on zahájil atomovou expanzi

Energetický koncern chce ve Skandinávii investovat miliardu eur ročně

Posílit pozice ve Skandinávii se chystá německý energetický koncern E.on. Do konce dekády tam hodlá investovat 12 miliard švédských korun (miliardu eur) ročně. „Chceme v tomto regionu dále růst,“ informoval šéf skandinávských operací koncernu Hakan Buskhe ve švédském deníku Dagens Industri.

Polovina investic bude směřovat do výstavby nových zdrojů, zbytek do modernizace stávajících a do sítí. Lví díl schválených prostředků získá jaderná energetika. S výstavbou jednoho jaderného bloku se uvažuje ve Finsku, celkem mají nové kapacity dodávat ročně 8,5 miliardy kWh, což odpovídá instalovanému výkonu kolem 1200 megawattů.
E.on dnes spoluvlastní švédské jaderné elektrárny Ringhals, Forsmark a Oskkarsham, které produkují polovinu švédského proudu. Plánované investice budou směřovat rovněž do výroby biopaliv, plynových a větrných elektráren, poznamenal Buskhe.

Německý koncern zahraniční expanzí realizuje rostoucí zisky vytvářené stoupající cenou elektřiny ve všech regionech, kde působí. V Německu totiž stále platí dohoda o likvidaci jaderné energetiky (Ausstieg) a veřejnost se staví i proti výstavbě nových uhelných elektráren; zatím naposledy se tak snahám společnosti RWE postavili v obecním referendu obyvatelé sárského Ensdorfu, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Další informace:

Už šestý finský jaderný blok by se měl stavět v Olkiluotu, kde se nyní staví třetí s evropským tlakovodním reaktorem EPR. Finská elektrárenská společnost TVO oznámila, že pro něj začala připravovat studii o vlivu na životní prostředí (EIA). Jeho elektrický výkon se má pohybovat mezi 1000 a 1800 megawatty, tepelný výkon mezi 2800 a 4600 megawatty. Parametry naznačují, že by to mohl být opět evropský tlakovodní reaktor EPR, jakým bude vybaven vznikající třetí blok, vyloučen však není ani varný reaktor jako na prvních dvou olkiluotských blocích.

V německých jaderných elektrárnách disponuje E.on výkonem 8473 megawattů. Stoprocentně vlastní nejefektivnější německý reaktorový blok Isar-2, který vykázal loni 92,5procentní využití provozní doby, i další bavorský v Grafenrheinfeldu a třetí v dolnosaském Unterweseru. Proud dodávají více než dvacet let a počáteční investice jsou už z valné části odepsány. Odstavovat se podle dohody (Ausstieg) mají až kolem poloviny druhé dekády a Isar-2 dokonce mezi posledními v roce 2020. V dalších osmi německých jaderných blocích drží E.on většinový nebo menšinový podíl. Jaderný proud tvoří v produkci koncernu v Německu plnou polovinu.

Výkon německých větrných elektráren dosáhl loni 20 620 MW a podíl koncernu E.on činil 8 230 MW. Program budování německé větrné energetiky počítá v roce 2020 už s 48 tisíci MW. Větrníky v Německu, které je světovým šampiónem ve větrné energetice, běží v průměru 1500 hodin (dva měsíce) ročně.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku