Britská univerzita se připravuje na jadernou renesanci

Univerzita v Manchesteru zakládá nové Centrum pro technologie jaderné energetiky (C-NET), náklady na jeho vybudování dostoupí 25 milionů liber (827,5 milionu korun). Bude se podílet na výchově odborníků pro výstavbu nových jaderných elektráren ve Velké Británii, které se tu mají stavět v příštích letech.

Nové centrum bude spolupracovat s již existujícím institutem v Manchesteru (Dalton Nuclear Institute) a také s ostatními univerzitami v severozápadní části Anglie. Předpokládá se, že pedagogickou činnost doplní také vědecký výzkum. Největší část výdajů mají pokrýt vládní příspěvky, další prostředky získá centrum z průmyslu. C-NET zahájí svoji činnost již v roce 2008.

Britský jaderný průmysl očekává velkou poptávku po nových odbornících pro stavbu, provozování a kontrolu nových jaderných elektráren. Energetické firmy na jejich stavbu vynaloží desítky milionů liber, podle odhadu 70 až 80 procent tohoto trhu připadne na domácí dodavatele, i když se bude stavět podle zahraničních projektů.

Výzkumné organizace britského průmyslu odhadují, že v příštích 10 letech bude v Británii zapotřebí vychovat více než 9000 absolventů univerzit se specializací jaderné technologie. Dále bude třeba více než 4500 kvalifikovaných dělníků a techniků, a to nejen pro výrobu jaderných zařízení a jejich údržbu, ale také pro kontrolní operace.

Největší britská energetická firma, British Energy, nedávno oznámila, že problémem je i pouhé nahrazení přirozeného úbytku pracovníků. V příštích 10 letech totiž musí nahradit až 30 procent odborníků, kteří se chystají do důchodu. Tito lidé postupně odcházejí, aniž mají možnost předat nashromážděné zkušenosti mladším nástupcům.

S nedostatkem odborníků mají v příštím období, kdy se ve světě očekává renesance jaderné energetiky, zápasit také další evropské a jiné země. Výjimkou nemá být ani státní správa a dohled. Například z amerického ministerstva energetiky odejde v příštích 15 letech do důchodu polovina specialistů v tomto oboru.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku