Popularizace jaderné energetiky mezi středoškolskou mládeží

Česká nukleární společnost pravidelně vyhledává odborné práce studentů středních a vysokých škol zaměřené na jadernou energetiku a obory s ní spojené. Nejlepší z nich jsou pak odměněni. Na úrovni středních škol jsou práce vybírány ze studentských prací, které se zúčastní celostátní Soutěže středoškolské odborné činnosti. Tato soutěž má již dlouholetou tradici, hlavním organizátorem je Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství ČR, a v letošním roce se bude ve Varnsdorfu konat již 30. ročník. ČNS se již po čtvrté zapojí do výběru a ocenění studentských prací a za uplynulé tři ročníky jsme si u organizátorů soutěže vybudovali velmi dobrý kredit.

V loňském roce se celostátní kolo uskutečnilo v červnu v Prostějově a Česká nukleární společnost odměnila zvláštní cenou následující 3 práce z oboru 02 - Fyzika. Práce jsou vybírány nezávisle na hodnocení odborné poroty a bylo pro nás velkým potěšením, že námi vybraná práce na 1.místo z pohledu ČNS, se celkově umístila na 2. místě v tomto oboru ze 16 prací, které postoupily z jednotlivých krajských kol.

Na celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti, za školní rok 2006/2007 byly zvláštní cenou České nukleární společnosti odměněny následující práce:

1.místo: Jak experimentovat?
Autor: Tereza Kulatá, Gymnázium Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
Konzultant: Miroslav Duda, Gymnázium Šternberk

2.místo: ITER: Blízká budoucnost termojaderné fúze
Autor: Petr Vojtíšek, SPŠSE a VOŠ, Masarykova 4, Liberec
Vedoucí práce: Mgr. Jan Šrámek, SPŠSE a VOŠ Liberec

3. místo: Magnetické udržení horkého plazmatu – TOKAMAK
Autor: Tomáš Žák, Gymnázium Jiřího Wolkera, Kollárova 3, Prostějov
Konzultanti: Ing. Miroslav Bednář, CSc. a Ing. František Žáček, CSc.

Autoři prvých dvou prací nám poskytli stručnou informaci o obsahu svých prací a současně nám dali souhlas s jejich představením na internetových stránkách České nukleární společnosti.

Václav Bláha

zpět na úvodní stránku