V USA roste zájem o studium jaderných oborů

Jaderná energetika začíná být po dlouholeté stagnaci pro americké studenty velmi zajímavým oborem. Počet posluchačů v těchto specializacích se na univerzitách v USA v posledním období zečtyřnásobil. Poptávka výrobců stále roste, na každého absolventa připadá v průměru 3,5 nabídky energetických firem. Aby získaly mladé specialisty, některé z nich studentům hradí náklady (školné, učební texty apod.) a ještě poskytují stipendium.

Odvětví jaderné energetiky v USA potřebuje kolem 90 000 nových pracovníků. Měli by nahradit specialisty, kteří řídí provoz na dosavadních amerických jaderných elektrárnách se 104 reaktory, a také na několika desítkách nových jaderných elektráren, které se staví, nebo mají stavět. Průměrný věk v odvětví je tu nyní 48 let a jeden z každých čtyř zaměstnanců odjede před rokem 2012 do důchodu.

I přes zvýšený zájem se energetické firmy v USA obávají, že v příštích dvou nebo třech letech nebudou mít v jaderných elektrárnách dostatek specialistů. Situaci zavinil nejen přirozený demografický úbytek, kdy je na odchodu silná poválečná generace, ale i stagnace odvětví v minulých dvaceti pěti letech a jeho předpokládaný útlum. Nyní je tomu ale jinak, majitelé elektráren požádali regulátora o prodloužení životnosti již 84 dosud pracujících reaktorů o 20 let a očekává se, že v příštích letech postaví v USA dalších 22 nových jaderných reaktorů.

Také regulátor NCR (U.S. Nuclear Regulatory Commission) nabírá nové odborníky, v posledních dvou letech jich přijal 350. Podobně si počínají i firmy, které jaderné elektrárny staví. Ti potřebují mnohem více zaměstnanců i pro rostoucí počet zakázek v jiných zemích světa.

Situaci u provozovatelů ilustruje příklad společnosti Exelon Nuclear. Ta v příštích pěti letech potřebuje 2500 nových pracovníků. Až 15 procent jejích dosavadních specialistů totiž odejde v této době do důchodu.

Očekává se, že nedostatek pracovníků se promítne v souboji provozovatelů jaderných elektráren i do růstu mezd. Nyní dostávají nastupující absolventi univerzit roční plat 60 000 dolarů (zhruba 960 000 Kč), zájemci o místo operátora bez zkušeností téměř 50 000 dolarů, provozní elektrikáři a mechanici si vydělají více než 43 000 dolarů ročně. Průměrný plat v amerických jaderných elektrárnách dosahuje 92 000 dolarů ročně.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku