Novým šéfem ÚJV Řež se stal Aleš John

Novým generálním ředitelem Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež se stal zástupce ředitele výrobní divize ČEZ Aleš John (58). Z funkce odchází po 15letém působení dosavadní šéf ústavu František Pazdera. Rozhodla o tom valná hromada akcionářů, informoval dnes ČTK Zdeněk Kříž z ÚJV. Nově zřízený úsek výkonného ředitele ÚJV povede člen řídícího výboru skupiny ČEZ Karel Křížek.

Akcionáři nově zvolili Pazderu do dozorčí rady ústavu, John a Křížek se spolu s Martinem Jaškem, který přichází ze švédské nadnárodní společnosti SCA se zkušenostmi v oblasti financí, obchodu a ekonomiky, stali novými členy představenstva.

"Jedním z důvodů těchto změn je příprava na množství analytické, projekční a inženýringové podpory, kterou od ÚJV akcionáři očekávají v souvislosti s novou výstavbou a prodloužením doby provozování elektráren. Druhým důvodem je dlouhodobější pohled na udržení potřebných znalostí v oblasti jaderné energetiky pro další generace," uvedl ÚJV v tiskové zprávě.

John je považován za specialistu na mezinárodní jadernou spolupráci a bezpečnost jaderných zařízení. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně a Jadernou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, má také titul MBA. V letech 1982 až 2003 pracoval v jaderné elektrárně Dukovany.

Účastnil se misí Mezinárodní atomové agentury (MAAE) pro posuzování bezpečnosti provozu jaderných elektráren, je předsedou Správní rady Moskevského centra a členem dozorčí rady Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO).

Ústav jaderného výzkumu Řež byl založen v roce 1955, jeho většinovým vlastníkem je energetická společnost ČEZ. V současné době poskytuje Ústav široký rozsah expertiz a služeb provozovatelům jaderných elektráren v České republice i v zahraničí. ÚJV působí i v nejaderných oblastech, například v oblasti klasické energetiky, chemického průmyslu a ochraně životního prostředí.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku