Japonsko pomůže Kazachstánu stát se světovou uranovou jedničkou

Japonsko a Kazachstán začátkem května potvrdily záměr dále rozvíjet spolupráci v těžbě uranu a ve využívání jaderné energie. Kazachstán má páté největší známé zásoby uranu na světě a chce se stát světovou jedničkou v těžbě a zpracování uranu. Má tak v tomto ohledu překonat i Austrálii, a to již od roku 2010.

Kazachstán ve spolupráci s předními zahraničními firmami odkryje nová naleziště uranu a vybuduje další závody na zpracování uranové rudy.

Nové ujednání mezi Japonskem a Kazachstánem podepsala při květnové návštěvě středoasijské země Kanae Yamamoto, náměstkyně ministra japonské vlády pro ekonomiku, obchod a průmysl, a Sauat Mynbayev, ministr energetiky a rudných zdrojů Kazachstánu.

Kazachstánská státní firma Kazatomprom má dodávat podle loňské dohody uran pro jaderné elektrárny společnosti Kansai Electric Power Co ve spolupráci s firmami Sumitomo Corp a Nuclear Fuel Industries Ltd. V roce 2009 má jít o 20 tun uranu, později se objemy zvýší a pokryjí 30 až 40 procent potřeb japonského trhu.

Japonské společnosti pomohou zmodernizovat kazachstánský závod v Ulbě, který vyrábí uranové tablety, a budou také investovat do nových nalezišť uranové rudy.

Yamamoto uvedla, že první uranové naleziště v kazachstánském Mynkuduku, využívané ve spolupráci s japonskými firmami, zahájí těžbu již v červnu letošního roku. Další obdobný společný podnik u Khorasanu se zatím připravuje. „Ročně se vytěží 5000 tun uranové rudy u Khorasanu a 1000 tun u Mynkuduku,“ dodala Yamamoto. Celkové náklady vynaložené japonskými firmami na rozvoj kazachstánského uranového průmyslu zatím nejsou známy.

Ministerstvo energetiky a rudných zdrojů Kazachstánu nyní pracuje na 24 rozvojových projektech využívání jaderné energie, a to včetně konstrukcí nových reaktorů a výroby jaderného paliva.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku