Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2008

Nábor jaderných specialistů v USA

Jaderný dozor USA (NRC) označil nábor budoucích jaderných specialistů do odvětví jaderné energetiky (průmysl i instituce) jako „ mimořádně obtížný problém“. Dle současných propočtů 35 % zaměstnanců JE a institucí během příštích 5-10 let bude mít nárok odejít do důchodu a do roku 2011 bude potřeba cca 90000 těchto specialistů pouze na udržení současných jaderných elektráren v provozu. Na posílení jaderného dozoru NRC z důvodů nárůstu činností v souvislosti s očekávanou výstavbou nových jaderných bloků nabírají v NRC navíc cca 200 specialistů, v r. 2007 nabrali 428, ale 222 jich současně odešlo do důchodu. Vláda, průmysl i školy mají společný úkol zajistit budoucí generaci jaderných specialistů všemi možnými prostředky (stipendia, bezplatné studium, benefity).

Rozšíření spolupráce mezi MAAE a Evropskou komisí

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Evropská komise (EK) uzavřely spolu dohodu a vydaly společné prohlášení o rozšíření vzájemné spolupráce mezi těmito dvěma institucemi. Jedná se o zvýšení kvality a intenzity společných projektů a o společném postupu v řadě oblastí, týkajících se jaderné energie. Je zmiňována spolupráce v jaderné bezpečnosti, radiační ochraně, zlepšení infrastruktury - zejména v zemích, které plánují zahájení jaderných programů, verifikace, bezpečnostní záruky a nešíření jaderných materiálů, technologický a vědecký výzkum. Problematika Jaderné bezpečnosti v této souvislosti dle MAAE zahrnuje bezpečnost v JZ, jaderné dozorování, bezpečné nakládání s použitým palivem a s RaO, bezpečný transport jaderných materiálů a bezpečné vyřazování JZ z provozu.

RWE má stále zájem o podíl na provozování JE Belene

Německá energetická společnost RWE se stále zajímá o 49 % akcií společnosti, která postaví a bude provozovat JE Belene v Bulharsku. Dne 14.05.2008 to řekl ministr Ekonomiky a energetiky p. Petar Dimitrov po jeho setkání s p. Holgerem Bietzem, ředitelem pro akvizice RWE. Bulharsko vybralo v tendru dva favority společné investice v Belene a to firmu RWE a belgický Electrabel. Zatím není rozhodnuto, která společnost bude vybrána jako finální budoucí partner. RWE potvrdila, že má 75 specialistů, kteří studují předložené materiály a budou připraveni k závěrečným jednáním. Zatím je RWE považována za favorita, i s ohledem na to, že je ochotná okamžitě investovat cca 400 mil. EUR do tohoto projektu. Uvažují i o možném partnerství např. s Electrabelem nebo i jinou formou (CEZ, ENEL, E.ON nebo bulharskou NEC). NEC bude vlastnit v tomto projektu nadpoloviční balík 51 % akcií. Vlastní výstavbu dvou bloků VVER 1000 bude zajišťovat ruský Atomstroiexport (řízený skupinou Gazprom) společně s Arevou a Siemensem. Plánovaná cena projektu JE Belene se pohybuje okolo 4 miliard EUR (ale celkové náklady , včetně podpůrných činností mohou dosáhnout až 7 miliard EUR).

MOX palivo na JE Borssele

Energetická společnost EPZ, provozující JE Borssele podala oficiální žádost o licenci na používání jaderného paliva MOX ve svém jaderném bloku PWR (485 MWe). V této sovislosti plánují vypracování EIA v polovině roku 2009.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku