Nizozemsko zvažuje investice do jaderné energetiky

Povinnost splnit přísné normy pro snížení emisí skleníkových plynů nutí evropské země stále více se zajímat o rozvoj jaderné energetiky. Je tomu tak nyní i v Nizozemsku. Nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoeven uvedla, že jen s využitím jaderné energie země přispěje svým dílem ke splnění závazků Evropské unie ve snižování emisí CO2.

Nizozemsko je dosud ve výrobě elektřiny velmi závislé na zemním plynu, jehož zdroje se ale začínají vyčerpávat. Tímto způsobem se tu vyrábí 61 procent elektrické energie. Dále se v elektrárnách spaluje uhlí a biomasa, kolem 10 procent spotřebované elektřiny se dováží. Země přijala závazky snižovat emise skleníkových plynů, při rostoucí spotřebě elektřiny proto není možné pominout jadernou energetiku.

V Nizozemsku pracuje jen jedna jaderná elektrárna, a to v Borssele na jihu země. Na výrobě elektřiny se podílí jen dvěma procenty. To je mnohem méně než v jiných evropských zemích (v Německu 28 procent, 21 procent ve Velké Británii a 78 procent ve Francii). Jaderná elektrárna v Borssele měla být uzavřena již v roce 2004, ale vláda její životnost prodloužila do roku 2033.

Ministryně energetiky bude v červnu překládat nizozemskému parlamentu novou energetickou koncepci. Součástí této politiky má být i rozhodnutí, zda nové jaderné zdroje postavit v Nizozemsku, nebo zda bude země dovážet elektřinu z jaderných elektráren ve Francii, jak je tomu i nyní. Bez jaderných elektráren to ale nepůjde, dodala van der Hoeven.

Podle ní se v Evropě vytvořilo prostředí příznivé pro renesanci jaderné energetiky, politici oceňují možnosti využívání jaderné energie.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že v případě znovuzvolení bude prosazovat prodloužení výroby elektřiny v některých jaderných elektrárnách za dosavadní hranici v roce 2030, kterou stanovil německý parlament před osmi lety. Velká Británie již rozhodla o návratu k jaderné energetice a o vybudování nových jaderných zdrojů elektřiny, Švédsko oddálilo vypínání jaderných elektráren z roku 2010 na rok 2030 s možností dalšího prodloužení. Nové jaderné elektrárny staví Francie a Finsko, připravuje se jejich výstavba v Rumunsku, Bulharsku, Slovensku a v dalších evropských zemích. Největší program výstavby jaderných zdrojů přijalo Rusko, které má v příštích 12 letech postavit 26 nových jaderných elektráren.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku