ČEZ: Další dva bloky Temelína budou v roce 2020

Elektrárenská společnost ČEZ v pondělí zveřejnila podrobnosti ke zvažované dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ předpokládá zahájení stavby v roce 2013, výstavba prvního bloku by měla být dokončena v roce 2020, vyplývá z údajů na webu firmy. Náklady na výstavbu společnost neuvedla.

Z hlediska výkonu nových bloků firma zvažuje čtyři alternativy. Nejslabší počítá s výkonem 1000 megawattů u každého bloku, což je výkon každého z již exitujících dvou bloků. Nejsilnější varianta předpokládá výkon 1700 MW u každého bloku.

Podle ekologického Hnutí Duha plány ČEZ na dostavbu Temelína přijdou při současných cenách na 353 miliard korun. DUHA se odvolává na aktuální čísla, která uvádějí mezinárodní ratingové agentury. "Květnová studie Moody's odhaduje, ze náklady na stavbu nových atomových reaktorů budou při současných cenách činit 7000 dolarů na každý instalovaný kilowatt. Při současném kurzu by to znamenalo, ze projekt ČEZ přijde na 353 miliard korun," uvedlo Hnutí Duha.

Cenu elektřiny stavba neovlivní

"Cena zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín může být známa teprve po uzavření kontraktu. Vzhledem k zásadám obchodní soutěže ji není možné veřejně předjímat či specifikovat," uvedl ČEZ. Stavba nových bloků bude financována pouze z prostředků ČEZ, tedy vlastním kapitálem a bankovními úvěry, dodala firma.

Investiční náklady na stavbu nových bloků nebudou mít podle ČEZ vliv na cenu elektřiny v ČR. "Cena elektřiny je totiž vždy dána aktuální situací na trhu, tzn. vytváří se na základě nabídky a poptávky," uvedl ČEZ.

Co na to životní prostředí?

V pátek ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. Posouzení je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě jaderné elektrárny.

Po předložení dokumentace ministerstvo životního prostředí zahájí proces, během kterého se budou posuzovat možné vlivy uvažované dostavby Temelína. Výsledkem může být doporučení záměr realizovat nebo nerealizovat vůbec, častěji se však stanoví soubor omezujících podmínek.

Petice a podezření na lobby

Jihočeské matky v pondělí poukázaly na rychlost, s jakou ČEZ požádal o zahájení procesu EIA. Stalo se to podle nich bezprostředně poté, co byly v podobném duchu minulý týden zveřejněny předběžné výsledky práce takzvané Pačesovy komise. Ta mimo jiné doporučila provedení procesu EIA na případné rozšíření Temelína.

"To v nás vzbuzuje pochybnosti o tom, zda tato komise měla skutečně při své práci 'volné ruce' a zda její výsledná doporučení nebyla ovlivněna jadernou lobby. Vypracování dokumentace EIA je časově a finančně náročné. Pokud by si tedy ČEZ nebyl dopředu jistý, že komise provedení EIA doporučí, jistě by nemrhal finančními prostředky na zpracování dokumentace," uvedla předsedkyně sdružení Monika Machová - Wittingerová.

Jihočeské matky, Calla či DUHA zahájily už dříve petiční akci proti případnému rozšíření Temelína. Dosud jí podpořilo na 1500 lidí převážně z jihu Čech.

Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín jsou zástupci ČSSD, KSČM i vládní ODS. Strana zelených ale do vládního prohlášení prosadila klauzuli, že vládá nepodnikne žádné kroky, které by vedly k dostavbě Temelína ve funkčním období současné vlády.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku