Androsch: Nespuštění Zwentendorfu byla chyba

Atomová energie přispívá k ochraně klimatu, říká v listu Kurier bývalý rakouský vicekancléř

Rakousko dováží a spotřebovává jadernou elektřinu, a současně propaguje protiatomovou politiku, což je nesmysl stejně jako výroba bionafty či ekologického proudu: „Nepředstavují alternativu, když se musí výrazně dotovat,“ prohlašuje v dnešním vydání deníku Kurier, nejčtenějšího mezi seriózními rakouskými listy, bývalý vicekancléř a ministr financí, dnes významný podnikatel Hannes Androsch (70).

Jako první významný rakouský činitel veřejně uznal přínos jaderné energetiky pro ochranu klimatu. V Rakousku přitom platí tzv. nejaderný status, tedy zákaz výstavby atomových elektráren, a protiatomová politika tvoří součást státní a mnohde, především v Horních Rakousích, i zemské politiky. Tento zákaz byl ústavně zakotven po referendu na podzim 1978, v němž voliči těsnou většinou 30 tisíc hlasů rozhodli, že se nespustí právě dokončená jaderná elektrárna ve Zwentendorfu.

„Byla chyba, že jsme Zwentendorf neuvedli do provozu, stejně jako to, že jsme nepostavili dunajskou elektrárnu v Hainburgu a vodní elektrárnu Dorfertal v Tyrolsku. Musíme přehodnotit svůj postoj k atomové energii. Představuje přínos k ochraně klimatu. Bez ní není možná ochrana životního prostředí ani přírody,“ konstatuje Androsch.

K řešení současných rakouských energetických problémů by podle něj přispěl rozvoj vodní energetiky. Především z ekologických důvodů by se měl postavit Hainburg a další přehrady. Dnes se totiž nevyužívá plná třetina potenciálních zdrojů a podíl vody na výrobě elektřiny v zemi klesl loni podle regulačního úřadu E-control na 55 procent. Neméně důležité je věnovat pozornost úsporám a efektivnímu využívání energie, zejména domácnosti, na které připadá plných 40 procent rakouských emisí skleníkových plynů, uzavírá Androsch.

Originál textu viz:
www.kurier.at/nachrichten/181550.php

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku