Podpora atomu mezi středoškoláky roste

Už sedm z deseti odpovídajících si přeje rozvoj jaderné energetiky u nás

Podpora jaderné energetiky mezi českými středoškoláky trvale roste. Tento trend potvrdil průzkum provedený Agenturou J.L.M. při besedách Energie – budoucnost lidstva za čtyři měsíce od letošního března do června.

Jaderná energetika by se v Česku měla dále rozvíjet, soudí 1033, tedy sedm z deseti respondentů. Čtvrtina odpovídajících se domnívá, že by se atomové zdroje měly dále využívat, avšak další rozvoj si nepřeje. A pouhých 43, tedy tři procenta dotázaných, požadují okamžité uzavření jaderných elektráren.

Středoškoláci mají o budoucnosti české jaderné energetiky ještě vyhraněnější představu než respondenti jarního průzkumu agentury STEM. V dubnu se pro její rozvoj vyslovily dvě třetiny z jí oslovené tisícovky občanů Česka.

V nynějším, opět anonymním středoškolském průzkumu odpovědělo 1453 studentů a studentek gymnázií, středních průmyslových škol a odborných učilišť od Karlových Varů po po Brno. Dvě třetiny respondentů tvořili chlapci, kteří s rozvojem jaderné energetiky u nás souhlasí dokonce z více než 77. Dívky ho podporují z necelých 57 procent, výrazněji než jejich spolužáci se však stavějí za její další využívání provázené zastavením rozvoje (39,78 procenta, dvakrát větší podíl než chlapců). Okamžité odstavení obou jaderných elektráren si přejí tři procenta chlapců a děvčat, jejichž podíl na celkovém počtu respondentů byl přibližně stejný.

Výsledky nejnovějšího průzkumu Agentury J.L.M. potvrzují rostoucí podporu jaderné energetiky mezi středoškoláky. Ještě začátkem roku 2004 se více než polovina dotázaných při energetických besedách domnívala, že podíl jaderné energetiky v Česku by se neměl měnit a jeho zvýšení podporovaly tři desetiny respondentů. O necelé dva roky později požadovalo zachování podílu jaderné energetiky v tuzemsku i ve světě 45,26 procenta a jeho zvýšení 38,965 procenta dotázaných.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku