Miniaturní jaderné reaktory do Evropy a na Blízký východ

Společnost Hyperion Power Generation oznámila, že investiční skupina TES Group se zajímá o nákup šesti miniaturních jaderných reaktorů o výkonu 27 MWe pro své projekty v Evropě a na Blízkém východě. Cena jednoho reaktoru je 25 miliónů amerických dolarů. Pokud budou projekty úspěšné, TES zvýší počet objednaných reaktorů až na padesát.

Miniaturní jaderný reaktor Hyperion Power Module je moderován vodíkem a chlazen draslíkem. Může být v provozu 5 až 10 let a pak bude odeslán zpět do výrobního závodu k novému naplnění palivem. Reaktor je široký 1,5 metrů a vysoký dva metry, nemá žádné pohyblivé části.

Výrobce počítá s tím, že se tyto malé jaderné reaktory osvědčí jako zdroje energie pro menší aglomerace v regionech, kam se nevyplatí dodávat elektrickou energii z velkých elektráren prostřednictvím nákladných dálkových vedení.

Hyperion nyní musí získat všechna potřebná osvědčení amerických úřadů. Vlastní výroba má začít v roce 2012 v nově vybudovaném závodě v Novém Mexiku. Hyperion Power Generation předpokládá, že 4000 těchto miniaturních reaktorů exportuje do mnoha zemí celého světa.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku