Uran nyní značně zlevnil

Uran na světových komoditních trzích v říjnu opět značně zlevnil, a to o 5 dolarů za libru U3O8. Současná cena se pohybuje na úrovni 53 až 55 dolarů za libru U3O8. Podle expertů jde o jeden z důsledků kreditní krize na světových finančních trzích, která přivodila značnou převahu prodávajících nad kupujícími. Podobně jako u jiných komodit, jejichž ceny klesají, kontrakty na dodávky uranu prodávaly hlavně velké fondy (hedge fondy).

Cena uranu v letošním roce klesla z 90 dolarů v lednu k 55 dolarům za začátku října. Obchodování se surovinou pro jaderné palivo nyní ovlivňuje i zhoršující se dostupnost úvěrů na finančních trzích.

Podle společnosti Ux Consulting, která kotuje kontrakty na dodávky uranu, kreditní krize ovlivní nejen cenu uranu, ale také rychlost oživení trhu s uranem. Záleží na tom, jak rychle a úspěšně dokáží elektrárenské firmy získat v obtížném období úvěry na stavbu nových jaderných elektráren, jejichž budoucí provoz podstatně zvýší poptávku po jaderném palivu.

Potíže s úvěrováním mohou mít i těžební firmy, které plánují podstatné rozšíření těžby uranu. Úvěry budou poskytovány za podstatně přísnějších podmínek než dosud a za vyšší cenu. Bude je také obtížnější získat. Experti soudí, že nedostatek volného kapitálu povede k fúzím menších těžebních a zpracovatelských společností.

Výhled na delší období zůstává pro dodavatele uranu přesto optimistický. Ve světě nyní pracuje 439 jaderných reaktorů a 36 nových se staví. Do roku 2014 se má uzavřít 60 dosluhujících reaktorů, ale počet plánovaných a připravovaných staveb nových reaktorů stále roste. Za období od ledna 2007 do srpna roku 2008 se jejich počet zvýšil o 96 na 318 reaktorů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku