V Rožné se bude těžit do roku 2015

Jak dlouho se ještě bude těžit uran v dole Rožná na Žďársku? Zatím se předpokládalo, že do roku 2012. Další průzkumy ale odhalily velké zásoby uranových rud, díky nimž by se těžba měla udržet nejméně do roku 2015.

Uranový důl v Rožné na Žďársku bude činný déle, než se původně předpokládalo. Podle loňského rozhodnutí vlády může těžba pokračovat, pokud se bude ekonomicky vyplácet.

Zatím se předpokládalo, že to bude do roku 2012. „Další průzkumy ale odhalily další vydatné zásoby uranových rud, díky nimž by se těžba měla udržet minimálně do roku 2015,“ řekl ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež.

Důl je jediným ve střední Evropě, kde se uran těží.

Podle Ježe se budoucnost dolu jeví nadějně. „Podařilo se nám najít vynikající zásoby na úrovni dvacátého patra,“ vysvětlil ředitel. „Zatímco před rokem se zásoby v otevřené části dolu odhadovaly kolem osmi set tun kovu, nyní to vypadá na patnáct set tun,“ dodal Jež.

Za minulý rok bylo z uranové rudy v Rožné získáno 285 tun uranu. O další roky, možná až desítky let, by se těžba v Rožné mohla prodloužit v případě, kdyby se žíly bohaté na uran našly také v hlubinách dolu. Pak se bude zvažovat vyražení tří nových těžebních pater.

Termín uzavření dolu se několikrát posunul Těžba v Rožné trvá bez přerušení 51 let. V předcházejících letech se kvůli útlumu těžby uranu v Česku chystalo jeho uzavření, vláda ale tento termín několikrát posunula kvůli rostoucím cenám uranu ve světě. Nyní o zachování těžby rozhoduje pouze její ziskovost. V minulém roce Diamo díky uranu vydělalo 157 milionů korun, letos by to mělo být 270 milionů.

Důl má zatím 24 pater, která zasahují až 1 200 metrů pod zemský povrch. Těží se hlavně do 22. patra.

Ředitel Jež vysvětlil, že v dole se nyní provádějí dva druhy průzkumných prací. Podrobně se prověřují zásoby uranu v bocích již vyražených chodeb. „Tyto průzkumy jsou běžnou součástí naší činnosti,“ podotkl. Kromě 20. patra se zdají nadějné i ve 23. patře, které se teprve otevírá. Ve 24. patře se také uskutečňuje vrtný průzkum, který zmapuje spodní části dolu. Bude stát zhruba 30 milionů korun.

Výskyt uranu je prověřován až 160 metrů hlubokými vrty. Od letošního jara do konce roku bude vyvrtáno celkem 2,7 kilometru. Další, ještě o něco rozsáhlejší etapa by měla následovat. „V příštím roce se chystáme udělat 3,2 kilometru průzkumných vrtů,“ podotkl Jež.

Vrty, které mají průměr do pěti centimetrů, provádějí tři najaté vrtné soupravy. Rychlost jejich práce závisí na druhu horniny; jedna souprava vyvrtá za směnu kolem deseti metrů. Ve vrtu se pak speciální sondou měří úroveň záření. Výsledky tohoto vrtného průzkumu budou zpracovány v první polovině příštího roku. Na jejich základě pak o rozšíření dolu rozhodne vláda.

Podle Ježe by vyražení a zprovoznění tří nových pater stálo kolem jedné miliardy korun. Zatím není jisté, kdo by je platil. Podílet by se mohl i soukromý investor. „Podle mne by to byli domácí investoři, cizí firmy téměř vylučuji,“ podotkl Jež. O vstup do dolu nedávno usilovala australská společnost Uran Limited.

Ředitel ale za pravděpodobnější považuje spolupráci s některou tuzemskou firmou z oblasti energetiky. Vyloučeno není ani to, že by se o rozšíření dolu postaralo samo Diamo s pomocí bank.

O spolupráci při těžbě by mohl mít zájem ČEZ, který pokrývá zhruba třetinu své potřeby uranu surovinou z Rožné. „O samotné spolupráci při těžbě ČEZ doposud neuvažoval, ale vyslechneme případné návrhy v tomto směru,“ řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

ČEZ bude zřejmě mít zájem o odběr uranu i po roce 2012. „Pokud nabídka od Diama bude za shodných podmínek jako na světových trzích, pak se samozřejmě dalšímu odběru nebráníme a máme zájem jednat o jeho nákupu,“ doplnil Kříž.

V dole pracuje 500 lidí a dalších 180 pracovníků má sousední chemická úpravna uranových rud. Jež podotkl, že po letitém útlumu je potřeba zařízení závodu modernizovat. Letos se investice za 140 milionů korun budou týkat hlavně úpravny. Dvě české jaderné elektrárny ročně spotřebují kolem 700 tun uranu, v tuzemsku se letos této suroviny vyrobí do 300 tun. Z Rožné bude přes 220 tun, další desítky tun tohoto kovu Diamo získává při sanacích a čištění důlních odpadních vod. Český uran odebírá společnost ČEZ, s níž má Diamo uzavřenou dlouhodobou smlouvu do roku 2012. ČEZ prý nyní za uran platí asi čtyřikrát více než před třemi lety.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku