Technologii pro Mochovce dodá Škoda

Plzeňská Škoda JS dodá rozhodující části třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce, jejichž dostavbu v pondělí oznámily Slovenské elektrárne (SE), investor akce. Škoda JS se tak stala klíčovým dodavatelem významné části technologického zařízení jaderného ostrova.

"V pondělí jsme se dohodli s investorem na rozsahu díla a cenovém rozpětí dodávky. Konečná cena bude upřesněna při dalších jednáních s předpokladem podpisu kontraktu do konce roku," uvedl předseda představenstva Miroslav Fiala.

Do konce týdne už uzavře podnik takzvanou dohodu o předstihových pracích. Jejím cílem je okamžité zahájení přípravy infrastruktury staveniště a inženýrských aktivit. SE v pondělí oficiálně zahájily práce na dostavbě třetího a čtvrtého bloku Mochovců. Do jejich dokončení investují téměř 2,78 miliardy eur (asi 67,4 miliardy Kč). Oba bloky mají po spuštění v roce 2012 a 2013 pokrývat více než pětinu spotřeby elektřiny na Slovensku. Jadernou část dokončí konsorcium podniků kolem Škody JS, ruského Atomstrojexportu a slovenských firem Enseco, VUJE a Inžinierske stavby Košice. Třetí a čtvrtý blok elektrárny se začal stavět v roce 1987, projekt byl ale kvůli nedostatku financí o pět let později zastaven. Technologická část bloků je rozestavěná asi na 30, stavební na 70 procent.

Nové bloky ruského typu s výkonem 880 megawattů mají především nahradit výpadek výroby elektrické energie po nucené odstávce dvou bloků jaderné elektrárny V-1 v Jaslovských Bohunicích.

Zdroj: Haló noviny

zpět na úvodní stránku