Bulharsko zvýší investice do jaderné energetiky

Bulharská vláda plánuje navýšit kapitál státního energetického holdingu BEH o 300 milionů leva (157,3 milionů eur). Cílem je urychlit výstavbu nové jaderné elektrárny v Belene. Bulharsko trpí velkým nedostatkem elektřiny poté, co muselo po vstupu do Evropské unie uzavřít některé jaderné reaktory v Kozloduji. Bloky jaderných elektráren v Kozloduji zásobovaly elektřinou celý Balkán, chybějící zdroje způsobily prudký nárůst ceny elektřiny v jihovýchodní Evropě.

Bloky v Kozloduji, které jsou dosud v provozu, pokrývají svým výkonem 1906 MWe 35 procent spotřeby elektřiny v zemi. Nová jaderná elektrárna v Belene nahradí uzavřené elektrárenské provozy a Bulharsko tak získá novou kapacitu 2000 MWe. První blok tu má být uveden do provozu v roce 2013, druhý v roce 2014. Dodavatelem je ruský Atomstrojexport.

Majoritním vlastníkem jaderné elektrárny v Belene je státní elektrárenská společnost NEK, která je součástí holdingu Bulgarian Energy Holding (BEH). Ten sdružuje všechny hlavní výrobce energie v zemi s celkovým instalovaným výkonem 6 GW. Společnost s aktivy zhruba 4 miliardy eur má v plánu uvést svoje cenné papíry na finanční trhy v západní Evropě a získat tak další prostředky na investice. Emise však počká až na uklidnění světových finančních trhů.

Podobně jako Bulharsko zamýšlí do jaderné energetiky investovat také další země východní a střední Evropy. Nové reaktory se mají postavit například na Slovensku, v Rumunsku a v Litvě.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku