NASA plánuje poslat na Mars vozidlo na jaderný pohon

Americká NASA plánuje již brzy poslat nový „rover“ na Mars. Toto vozidlo se šesti koly má velikost běžného automobilu SUV a bude poháněno jadernou energií. Agentura na dokončení projektu v hodnotě dvě miliardy dolarů potřebuje více prostředků, než má nyní k dispozici. Nicméně vědci doufají, že vozítko se jako součást nové automatické laboratoře výpravy na Mars stane již příští podzim.

Jaderné vozítko přistane na Marsu jen v případě, že Kongres USA najde dostatek dodatečných prostředků. NASA má na tyto účely rozpočet zhruba 1,5 miliardy dolarů, dalších 0,5 miliardy by měl dodat z rezervních zdrojů Kongres.

Podle projektu Mars Science Lab by měla tato výkonná laboratoř studovat na Marsu horniny a další geologické struktury. Bude ji zajímat především otázka, zda je na této planetě možný život mikrobiologických organismů. Přístrojové vybavení umožní zkoumat prostředí na Marsu mnohem podrobněji, než jak to dokázaly dosavadní automatické sondy. Součástí pojízdné laboratoře má být i výkonný laser, který dokáže na dálku rozbíjet balvany. Dostatek energie pro pohon, laboratoř i pro laser má zajistit nový dokonalejší typ radioizotopového termoelektrického generátoru.

Vozítko se má na Marsu pohybovat po dobu jednoho „marsovského“ roku, což odpovídá pozemskému roku. Zřejmě však ve funkci zůstane podstatně déle. Jeho dojezd má být 12 mil (19,3 km), což umožní prozkoumat mnohem větší oblast planety než v případě předchozích průzkumných zařízení.

Klíčovým bodem pro úspěch projektu bude přistání. Tak těžký objekt (samotné vozítko má hmotnost 1900 liber, tj. 0,86 tuny; celý přistávací modul s dalším zařízením váží 7500 liber, tj. 3,4 tuny) totiž na rudé planetě ještě nikdy nepřistál. Vědci přistání pečlivě připravují, podobné objekty totiž bude nutné na povrch Marsu dopravit i v případě, že půjde o výpravu s lidskou posádkou.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku