Areva chce být jedničkou na mnoha trzích

Francouzský výrobce jaderných reaktorů Areva chce být světovou jedničkou ve výstavbě reaktorů, a to na mnoha trzích. Nyní staví tři reaktory EPR – ve Finsku, ve Francii a v Číně. Má desítky dalších zakázek na téměř všech kontinentech. Rozhodující bitvu s konkurencí svede na americkém trhu, kde čelí nabídkám dvou rivalů, a to reaktorů AP1000 od americké firmy Westinghouse, která patří japonské společnosti Toshiba, a reaktorů ESBWR od další americko-japonské společnosti GE Hitachi.

Rivalové Arevy poukazují na těžkosti, se kterými se potýká stavba jejich reaktorů EPR ve Finsku a ve Francii. Termíny dokončení se prodlužují a náklady stoupají. Nyní se Areva chystá na stavbu nových reaktorů ve Velké Británii, kde francouzská energetická firma EdF ovládla společnost British Energy. Je téměř jisté, že pro ni v Británii postaví čtyři nové jaderné elektrárny.

EdF má pro Arevu vytvořit předpolí také v USA. Souvisí to s obnovenou nabídkou EdF začátkem prosince 2008 na převzetí americké Constellation Energy za zvýšenou cenu 4,5 miliardy dolarů. V letošním srpnu přitom Constellation souhlasila s převzetím od americké energetické firmy MidAmerican, ovládané investiční společností nejbohatšího muže světa Warrena Buffetta.

Areva nyní připravuje výstavbu jaderných elektráren také ve Spojených arabských emirátech a na severním pobřeží Afriky, další reaktory mají být dodány do Indie, Číny a Brazílie. V Indii a v Číně Areva soupeří s ruským Atomstrojexportem, který tu má pokračovat v realizaci dalších etap výstavby jaderných elektráren.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku