Ontario by se mohlo obejít bez uhelných elektráren

Kanadská provincie Ontario je na dobré cestě přestat již ke konci roku 2014 využívat uhelné elektrárny. Dosáhne tak největšího snížení emisí skleníkových plynů ze všech oblastí Severní Ameriky. Podle ontarijského energetického operátora IESO (Independent Electricity System Operator) by stejné zlepšení životního prostředí nastalo po odstranění téměř 7 miliónů aut ze severoamerických silnic.

Ontario chce rozvíjet nové, čistší formy výroby elektrické energie a do roku 2014 se zcela zbavit uhelných elektráren. V příštích letech obnoví nebo nahradí novými dosavadní jaderné elektrárny, rozšíří kapacity plynových a větrných elektráren a změní tak dosavadní energetický mix. Nyní má Ontario k dispozici jaderné elektrárny o výkonu 10 047 MW, dále hydroelektrárny (5222 MW), elektrárny spalující plyn (2273 MW), elektrárny spalující uhlí (2940 MW), větrné elektrárny (357 MW) a další zdroje o výkonu 153 MW.

Již v polovině roku 2009 se má podíl plynových elektráren v provincii Ontario zvýšit na 23 procent. Výroba elektrické energie ve větrných elektrárnách by v příštích letech měla dosáhnout minimálně 2 TWh ročně, což je spotřeba menšího kanadského města. Výkon větrných elektráren ale značně kolísá v závislosti na počasí. Podle údajů IESO dosáhly větrné elektrárny v Ontariu nejvyššího výkonu až 617 MW vloni 2. prosince a nejmenšího 19. července, kdy jejich celkový výkon v horkém bezvětří klesl na pouhé 2 MW.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku