Indie chce zvýšit výkon jaderných elektráren na 60 GW

Indie může dále zvýšit výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách a v roce 2030 dosáhnout kapacity 60 GW. Uvedl to začátkem ledna Shyam Saran, zástupce indického premiéra pro jadernou energetiku a otázky životního prostředí. Podle něj se budou moci budování jaderných elektráren v příštím období zúčastnit i soukromé společnosti.

Indie se rychlejším rozvojem jaderné energetiky snaží zmírnit nedostatek elektřiny, který sužuje její rychle se rozvíjející ekonomiku. Po odstranění více než 30letého zákazu obchodování s jadernými zařízeními a palivem Indie postupně uzavřela smlouvy o spolupráci v této oblasti s USA, Ruskem a Francií.

Shyam Saran, zástupce indického premiéra a hlavní vyjednávač dohody s USA, očekává, že Indie zvýší současný výkon jaderných elektráren na 40 GW do roku 2020 a na 60 GW do roku 2030. Podle dosavadních plánů se měly vybudovat jaderné kapacity o celkovém výkonu 20 GW do roku 2020. Nyní je podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny v Indii jen 2,9 procenta, do roku 2030 by se měl zvýšit na 10 procent. Zatím je k dispozici 17 menších jaderných reaktorů, které ale nemají dostatek paliva. V roce 2009 by měla Indie zprovoznit čtyři nové reaktory.

Shreyans Kumar Jain, šéf státního monopolu Nuclear Power Corporation of India (NPCI), oznámil, že Indie letos nakoupí jaderná zařízení za 14 miliard amerických dolarů. Celková hodnota zakázek pro indické jaderné elektrárny má být vyšší než 150 miliard dolarů. O tyto zakázky soupeří americké, ruské a francouzské firmy.

NPCI nyní studuje nabídky společností General Electric a Westinghouse a má jednat se stavebními firmami Bechtel Nuclear, Shaw Group a Babcock&Wilcox. Ruský Atomstrojexport bude stavět další bloky elektrárny v Kudankulamu. Francouzská Areva nabízí reaktor EPR o výkonu 1600 MW a bude také významným dodavatelem paliva pro indické jaderné elektrárny.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku