V Británii vybírají místa pro nové jaderné elektrárny

Britská vláda vyzvala k výběru míst vhodných pro stavbu nových jaderných elektráren. Energetické firmy mají nyní dva měsíce, aby zveřejnily plány na jejich výstavbu v první vlně. Velká Británie se rozhodla pro podporu jaderné energetiky, která zlepší energetickou bilanci a bezpečnost země, nahradí stárnoucí zdroje energie s končící životností, a zároveň sníží emise skleníkových plynů. První dodávky elektřiny do sítě z nových jaderných zdrojů se očekávají v roce 2018.

Podle britského ministerstva energetiky by se nové jaderné elektrárny měly stavět mimo velké aglomerace s hustým osídlením. Vyloučeny jsou i lokality, kde je umístěna vojenská technika. Za výhodné se považuje využít pro tyto účely území, kde již jaderné elektrárny jsou. V dubnu pak bude vypracován seznam vytipovaných míst, ke kterým se vyjádří příslušná ministerstva, parlament a místní samosprávy.

Energetické firmy z celé Evropy nyní soupeří o britský trh a nabízejí stavbu nových reaktorů, aby se mohly zúčastnit programu s celkovým objemem investic 40 miliard liber. Francouzská firma EdF, která převzala největší britskou energetickou firmu British Energy, počítá se stavbou čtyř nových jaderných elektráren. Další tři až čtyři jaderné elektrárny chce v Británii vybudovat konsorcium dvou největších německých energetických podniků E.ON a RWE.

Novým uchazečem o britský trh je společný podnik španělské energetické firmy Iberdrola a britské Scottish and Southern Energy. Ten předpokládá výstavbu tří jaderných elektráren, a to v severním Walesu, v Gloucestershire a v Essexu. Je možné, že do tohoto podniku vstoupí ještě další zahraniční firmy, zájem prý má švédský gigant Vatenfall nebo francouzská GDF Suez.

Podle expertů budou v nových jaderných elektrárnách ve Velké Británii umístěny reaktory typu EPR francouzské společnosti Areva, které se nyní stavějí ve Finsku a ve Francii, nebo AP1000 amerického výrobce Westinghouse.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku