Toshiba nakupuje podíl v dolech na uran

Japonská společnost Toshiba spolu se dvěma dalšími japonskými firmami zakoupila téměř 20procentní podíl v kanadských dolech na uran. Experti hodnotí tento krok jako potvrzení nového trendu, kdy se výrobci jaderných zařízení stávají zároveň majiteli těžebních práv na tak důležitou komoditu pro světovou energetiku, jakou uranová ruda nesporně je.

Toshiba, která je majitelem amerického výrobce reaktorů Westinghouse, zakoupila v první polovině letošního února podíl v kanadské těžební firmě Uranium One Inc. za 270 mil. kanadských dolarů (216,7 mil. amerických dolarů). Toshiba doufá, že bude prodávat uran zákazníkům, kteří si objednají nebo již vlastní jaderné elektrárny s reaktory vyrobených v podnicích, které kontroluje. Technologie jaderných reaktorů Westinghouse je totiž přes nástup konkurence stále nejrozšířenější, s nadpolovičním podílem provozovaných reaktorů ve světě.

Odborníci předpokládají, že světová poptávka po uranu v příštích letech strmě vzroste. Jaderné renesanci pomůže snaha o energetickou bezpečnost zemí, a také jejich úsilí o ochranu životního prostředí s cílem zabránit globálnímu oteplení.

Toshiba podíl v kanadských uranových dolech zakoupila spolu s firmou Tokyo Electric Power Co. a s japonskou státní bankou pro mezinárodní spolupráci (Japan Bank for International Cooperation). Japonský průmyslový gigant Toshiba se zajímá také o podíly kanadské Uranium One v kazachstánských uranových dolech.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku