Vietnam využije čínských zkušeností se stavbou a provozem jaderných elektráren

Vietnam chce využít zahraničních zkušeností s jadernou energetikou, a proto uzavřel dohody s řadou výrobců a provozovatelů ze zahraničí. Naposledy tak učinil v letošním únoru s čínskou energetickou společností China Guangdong Nuclear Power Company (CGNPC).

Vietnam v příštích letech vybuduje jaderné elektrárny s celkovou kapacitou až 4 GWe. Zvýší tak svůj původní plán na dvojnásobek, náklady mají dosáhnout 9 miliard amerických dolarů. K uskutečnění rozsáhlých projektů probíhají v současné době přípravné práce. Se zahájením stavby elektráren se počítá v roce 2014, s uvedením do provozu kolem roku 2020. Podíl výroby elektřiny v jaderných elektrárnách pak bude 15 až 20 procent. První vietnamská jaderná elektrárna se má stavět ve střední části země v provincii Ninh Thuan.

Jihoasijská země se potýká s nedostatkem elektřiny, ročně dováží z Číny 3,8 miliardy kWh. Proto chce rychlým tepem rozvíjet domácí energetiku. Podle nových plánů by měl Vietnam v roce 2050 uskutečnit a využívat dva projekty obnovitelných zdrojů energie, 17 uhelných elektráren, 48 hydroelektráren, 5 elektráren na zemní plyn a dvě jaderné elektrárny. V příštích 7 letech však bude třeba ve Vietnamu uzavřít 13 dosluhujících uhelných elektráren. Země také šetří svým nerostným bohatstvím – Vietnam snížil v posledních letech o 32 procent rozsáhlý export uhlí, aby měl dostatek paliva pro své uhelné elektrárny.

CGNPC je druhou největší čínskou energetickou firmou. Má v provozu již několik jaderných elektráren v relativní blízkosti Vietnamu a další ve výstavbě: Jejich úhrnná kapacita je 20 GWe. Jsou vybaveny tlakovodními reaktory domácí konstrukce CPR–1000 o výkonu 1000 MWe, CGNPC však provozuje také jednotky o výkonu 900 MWe od francouzského výrobce Areva. Ten pro čínskou elektrárenskou společnost nyní staví na jihočínském pobřeží v Taishanu další reaktory, tentokrát již pokročilejší konstrukce EPR.

Z dalších asijských partnerů chce Vietnam spolupracovat ve využívání jaderné energie hlavně s Jižní Koreou a Japonskem. Dodávky zařízení jaderné energetiky nabízí Vietnamu většina velkých světových výrobců – kromě francouzské Arevy je to například i ruský Atomstrojexport.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku