Itálie se vrací do jaderného klubu

Po třicetileté přestávce se v Itálii znovu rozběhnou jaderné elektrárny. První blok s evropským tlakovodním reaktorem EPR o výkonu 1600 MW se má podle právě uzavřené italsko-francouzské dohody spouštět v roce 2020, v dalších letech ho budou následovat ještě tři shodné. Investice do obrození jaderné energetiky dosáhne 13 miliard eur a nové bloky pokryjí čtvrtinu italské spotřeby elektřiny.

Do éry jaderné energetiky vstoupila Itálie koncem 50. let, kdy se začal stavět první 160megawattový blok Latina s reaktorem na přírodní uran. Následovala elektrárna Garigliano s varným reaktorem o stejném výkonu, Trino s tlakovodním (270 MW) a Caorso opět s varným reaktorem (882 MW) , uvádějí statistiky MAAE. Trinský blok byl uzavřen už v roce 1982, o odstavení zbývajících tří do roku 1990 rozhodli Italové ve všelidovém hlasování, jež se konalo v roce 1987, po černobylské havárii. Během první jaderné éry zahájené v roce 1964 vyrobily čtyři italské reaktorové bloky celkem 90 miliard kWh, tedy o pětinu více než dva temelínské bloky za dosavadních osm let.

Od 90. let pak Itálie rozvíjela zejména plynovou energetiku a zvyšovala dovoz proudu především z Francie a Švýcarska až na 20 procent domácí spotřeby. Zranitelnost takového mixu se projevila už při obrovském výpadku (blackoutu) v létě 2003 vyvolaném přetížením mezinárodních přenosových sítí a znovu ji naznačila letošní plynová krize. Rozhodnutí Říma vrátit se do jaderného klubu tak zásadně mění ještě loni platné prognózy Unie operátorů evropských přenosových sítí (UCTE), podle nichž se v roce 2020 mělo v Itálii získávat 57 procent elektřiny z plynu, 14 procent z vody, 13 procent z uhlí a 10 procent z obnovitelných zdrojů a s atomem se nepočítalo.

Loni (za prvních 11 měsíců) dodaly italské elektrárny do sítě 280 miliard kWh proudu, spotřeba však činila 310 miliard kWh; k pokrytí schodku přispěly dodávky 36 miliardami kWh hlavně z francouzských a švýcarských jaderných elektráren. Pro celý předcházející rok udává UCTE výrobu 301 miliard, spotřebu 340 miliard a čistý dovoz 46 miliard kWh.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku