Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2009

Pokles zisku společnosti Areva

Francouzská společnost AREVA (výrobce a dodavatel jaderných zařízení) vykázala v roce 2008 ztrátu 20 % v čistém zisku proti roku 2007. Čistý příjem fy AREVA byl v roce 2008 589 mil. EUR (oproti 743 mil EUR v r. 2007), ale prognózy říkají, že letošní rok 2009 by se měl vrátit do kladných čísel. Hlavním důvodem pro ztráty v roce 2008 byly abnormální náklady na výstavbu nového jaderného bloku EPR ve Finsku Olkiluoto-3, které dosáhly v roce 2008 výše 749 mil. EUR. CEO paní Anne Lauvergeon k tomu řekla, že současné rozhodnutí jejich německé pobočky, firmy Siemens, prodat svůj podíl 34 % ve fy. AREVA otevírá dveře k podstatnému zjednodušení organizační struktury AREVY, jenž bude zdrojem významných úspor. V lednu 2009 vedení finské fy. TVO (investor Olkiluoto-3) řeklo, že jsou „extrémně zklamaní“, jak konsorcium Areva-Siemens není schopno dokončit práce na výstavbě tohoto nového bloku včas a snížit vzniklé zdržení.

Bushehr je připraven k zahájení neaktivních provozních zkoušek

Iránský první jaderný reaktor v lokalitě Bushehr je připraven k zahájení neaktivních provozních zkoušek. JE Bushehr (VVER 1000) je stavěna s pomocí Ruska prostřednictvím společnosti Atomstroyexport. Slavnostní zahájení bylo plánováno na 25.02.2009 za účasti p. Reza Aqazadeh, šéfa Iran’s Atomic Energy Organisation a p. Sergei Kiriyenka, šéfa státní jaderně-energetické korporace Rosatom. Reaktor je zatím bez jaderného paliva, které je však již složené v kontejnerech na lokalitě Busher. Zavážení JP do reaktoru a aktivní provoz se má zahájit až v druhé polovině r. 2009. Výstavba JE Bushehr se táhne již řadu let a zpoždění bylo způsobené dle vyjádření představitelů Iránu řadou okolností, mj. i problémy s dodávkou zařízení a jaderného paliva z ruské strany. Irán plánuje na JE Bushehr postavit zatím pouze dva bloky, i když je lokalita vybrána původně pro čtyři reaktorové bloky. US State Department se vyjádřil minulý týden, že mezinárodní společenství není dosud zcela přesvědčeno, že iránský jaderný program má zcela mírový charakter. Znovu apelují na Irán, aby se vzdal svých technologických zařízení na obohacování uranu, těžkovodního programu a přepracování JP.

Čtyři nové jaderné bloky v Itálii

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi podepsali na společném summitu v úterý 24.02.2009 smlouvu o zahájení úzké spolupráce při výstavbě nových jaderných bloků v Itálii. Tuto spolupráci budou konkrétně naplňovat energetické společnosti ENEL a EdF (Enel CEO Fulvio Conti a EDF Chairman Pierre Gadonneix podepsali Memorandum of Understanding). Konkrétně se v dohodě mluví o pomoci při výstavbě čtyř nových jaderných bloků 3. generace v Itálii a zvýšení podílu ENELu na francouzském jaderném programu. EdF a ENEL připravují vytvoření společnosti (joint venture 50-50) v okamžiku, kdy bude schválen nový zákon umožňující výstavbu nových JE v Itálii. V roce 1987, na základě národního referenda, byl jaderný program v Itálii na 22 let prakticky zastaven. Pokud tato nová iniciativa projde parlamentem, tak se počítá s tím, že by nové bloky mohly být v provozu po r. 2020. V současné době vlastní ENEL podíl 12,5 % akcií na stavěné JE Flamanville 3 a v rámci připravovaného rozšíření spolupráce uvažuje ENEL i o získání nejméně 12,5 % podílu na dalším projektu ve Francii na JE Penly (EPR, celková investice cca 4 miliardy EUR).

Světový rekord v nepřetržitém provozu

Nový světový rekord v nepřetržitém provozu docílili na 2. bloku americké JE Calvert Cliffs (PWR), kde provozovali nepřetržitě po dobu 693 dní.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku