Bez jádra to nepůjde, zavelel Topolánek

Za další rozvoj jaderné energetiky v Česku se včera (10.3.) postavil premiér Mirek Topolánek.

„Ať už si to někdo přeje nebo nepřeje, je to prostě alfa a omega příštího vývoje. Ať už to budou reaktory třetí a půlté nebo čtvrté generace, půjde vývoj touto cestou a není možné to realizovat jinak,“ řekl včera Topolánek na 9. energetickém fóru.

Se svým prohlášením přišel v době, kdy se začala drolit vládní Strana zelených, která zatím rozvoj jaderné energetiky ve vládě blokuje. Do koaliční smlouvy s ODS a lidovci i vládního programového prohlášení prosadila, aby se v tomto volebním období žádný další blok jaderné elektrárny nestavěl.

„Žádný jiný bezemisní zdroj dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny,“ dal včera Topolánkovi za pravdu mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Topolánkova „jaderná facka“ zeleným však byla spíše symbolická. ČEZ sice už podal žádost o posudek vlivu na životní prostředí (EIA) pro další bloky v Temelíně, mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar však MF DNES řekl, že EIA určitě do parlamentních voleb v příštím roce hotova nebude.

„Nejdříve to může být na podzim 2010 nebo ještě později,“ uvedl mluvčí úřadu, jemuž nyní vládne šéf zelených Martin Bursík. Bez ohledu na premiérovo vyjádření platí podle Kašpara postoj ministerstva, že jaderná energetika není při využití současné známé technologie perspektivní a neřeší problém závislosti na Rusku, protože právě odtud se vozí upravené jaderné palivo.

Topolánek včera na energetickém fóru mluvil o tom, že ideální je především využití úspor v kombinaci s jadernou energetikou.

„Obnovitelné zdroje energie jsou vhodným doplňkem, nikdy nebudou řešit základní zatížení země. Země, kde to mají na obnovitelných zdrojích postavené, mají jiné přírodní podmínky než Česká republika s vysoce rozvinutým průmyslem,“ prohlásil premiér. Jsou to právě zelení, kteří prosazují co největší využití obnovitelných zdrojů energie.

Předseda vlády při svém včerejším vystoupení před byznysmeny upozornil také na souvislost mezi ekonomickou krizí a spotřebou energií. „Já si myslím, že všechny prognózy o nárůstu spotřeby při takovém poklesu poptávky vezmou zasvé a budeme se v příštím roce odpichovat z jiných čísel,“ řekl Topolánek.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku