Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2009

Irán má právo budovat svoji jadernou energetiku

Ministerský předseda V. Británie p. Gordon Brown řekl, že jeho i další západní země pomohou Iránu vybudovat civilní jaderně-energetický průmysl, ale pouze za předpokladu, že nebude zneužit pro vojenské účely. Na setkání státníků v Londýně p. Brown řekl: „Irán má stejné absolutní právo budovat svoji jadernou energetiku, jako každá jiná země na světě. Ale současně musím říct, že stávající iránský jaderný program je nepřijatelný“. P. Brown připomněl, že je nezbytné uvést do činnosti nový „mezinárodní systém“, který by umožnil všem nejaderným zemím mirumilovně získat nové zdroje energie a odvést je tak od masivního využívání fosilních paliv a snížit tak výpustě CO2 do ovzduší. Irán by měl být první zemí, kde se má tento nový mezinárodní systém otestovat. Irán sice tvrdí, že jeho stávající jaderný program je čistě mírový, ale agentura MAAE odhaduje, že země již nashromáždila takové množství nízkoobohaceného uranu, které stačí k výrobě jaderné zbraně. Bezpečnostní výbor OSN (United Nations Security Council) oficiálně sdělil Iránu, ať neprodleně zastaví všechny své jaderné aktivity do doby, než je bude možné nezávislým způsobem prověřit. P. Brown dále řekl, že V.Británie bude v následujících měsících pracovat ve spolupráci s dalšími zeměmi na detailním návrhu požadovaného systému, který má zajistit bezpečné využívání jaderné energetiky, odzbrojení a nešíření jaderných materiálů a na nové úloze MAAE, kterou bude v tomto ohledu plnit. Irán s ruskou pomocí dokončil výstavbu prvního bloku JE Busher (VVER 1000) a minulý měsíc (únor 2009) zde byly zahájeny neaktivní zkoušky.

První jaderná elektrárna v Bělorusku

Zástupce ministra pro energetiku Běloruska p. Mikhail Mikhadyuk zveřejnil, že se připravuje ještě v letošním roce dohoda s ruským Atomstroyexportem o výstavbě první jaderné elektrárny v Bělorusku. Pokud se neobjeví překážky, tak dohoda směřuje k zahájení výstavby prvního bloku v r. 2010 a jeho dokončení v r. 2016. Bělorusko preferuje lokalitu Ostrovets, která se nachází blízko hranic s Litvou. Pro tuto lokalitu se zpracovává EIA. Atomstroyexport se připravuje podepsat dohodu na dodávku 4 bloků VVER-1000.

Smrtelnémé zranění na JE Oskarsham

Na 3. bloku JE Oskarsham ve Švédsku došlo dne 15.03.2009 ke smrtelnému zranění pracovníka subdodavatelské organizace, který pracoval v budově strojovny II. části elektrárny. Elektrárna nepodala dosud žádné informace o tom, jak ke zranění došlo. Provozovatel elny společnost OKG zahájil činnost krizového štábu, který má pomoci s vyšetřováním události. Událost současně šetří policie. Na 3. RB právě probíhala pravidelná roční odstávka pro výměnu paliva, která je spojená s modernizací a zvyšováním výkonu JE (01.03.-30.05.2009).

Výroční konference NRC

Jaderný dozor Spojených států NRC pořádal v 11. týdnu ve státě Maryland pravidelnou roční konferenci, kde byla diskutována dvě nejožehavější současná témata: Kultura bezpečnosti a degradace zařízení vlivem stárnutí amerických jaderných elektráren. Předseda jaderného dozoru p. Dale Klein zde řekl, že nejlepším způsobem jak zlepšit Kulturu bezpečnosti v jaderném sektoru je odstranit sebeuspokojení, zlepšit komunikaci a využívat mezinárodní výměnu informací a sdílení dobrých praxí ve světě. NRC nyní pracuje na novém textu, který má definovat očekávání dozoru na nezbytnou úroveň Kultury bezpečnosti u držitelů licence pro provoz JZ.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku