Africký uran láká asijské investory

Na čele žebříčku těžařů a zpracovatelů uranu byly ve 20. století velmi dlouho USA, ale pak se na špici dostaly Kanada a Austrálie. Před dvěma lety se v Kanadě těžilo 23 procent a v Austrálii 21 procent uranu ve světě. Na USA připadala pouhá 4 procenta. Nyní se ale stále více o slovo hlásí Afrika, kontinent s bohatými nalezišti nerostů, které lákají především asijské investiční a těžební firmy.

V Africe se nyní nejvíce uranu těží v Nigeru (8 procent světové těžby v roce 2007), v Namibii (7 procent) a v Jižní Africe (1 procento). Vláda Botswany nedávno vydala 238. licenci k průzkumu a těžbě uranu na celém území země. 70 takových licencí vydala nyní také Tanzanie. Podle posledních zpráv bude Nigérie na rozvoji těžby uranu a stavbě jaderné elektrárny spolupracovat s Ruskem. Nigérie chce zároveň získat podporu Mezinárodní agentury pro jadernou energetiku pro výstavbu jaderné elektrárny o výkonu 4000 MWe s cílem získat tento zdroj elektřiny do roku 2025.

Africký uran láká především asijské investiční a těžební firmy. Čína, Indie a Japonsko se snaží zajistit si dostatek uranu pro svoji energetiku a průmysl v příštích letech. Nyní se k nim přidala také Jižní Korea. Jihokorejská společnost Resources Corp. (KORES) oznámila, že uzavřela dohodu o dodávkách uranu z Nigeru a nákupu pětiprocentního podílu na jednom z nigerijských uranových dolů. Ten patří čínské těžební společnosti Trendfield. Podle informací korejské firmy zásoby v dole dosahují 13 000 tun uranu a roční těžba se předpokládá okolo 800 tun. KORES, jejímž vlastníkem je jihokorejský stát, předpokládá dovoz 400 tun uranu ročně, dodávky budou zahájeny již v tomto roce. Pokryje se tak 10 procent roční spotřeby uranu v Jižní Koreji. Tato asijská země nyní vyrábí v jaderných elektrárnách 40 procent elektřiny.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku