Smlouva s Jihočeským krajem podepsána

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a první místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes podepsali rámcovou smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Podpisu smlouvy předcházelo včerejší zrušení pět let starého usnesení, kterým vyslovilo předchozí Zastupitelstvo Jihočeského kraje nesouhlas dostavbě elektrárny Temelín.

Současní zastupitelé naopak s dostavbou souhlasí a dnes tak byla mezi Jihočeským krajem a společností ČEZ podepsána Rámcová smlouva o spolupráci s výhledem do roku 2018.

„Na revokaci usnesení se shodli představitelé všech politických stran, které mají zastoupení v jihočeském zastupitelstvu. Se společností ČEZ jsme chtěli vyjednat pro Jihočechy co nejlepší podmínky a to se povedlo,“ řekl při tiskové konferenci před podpisem smlouvy Jiří Zimola a pro uvolnění atmosféry dodal: „Před lety jsme dostali nevěstu a nyní jsme si řekli o věno.“ Podle něj tím kraj vyslal i impulz vládě, aby konečně rozhodla jak dál v oblasti jaderné energetiky.

Během následujících 10 let se ČEZ zavázal rozvoj Jihočeského kraje podpořit částkou 3,7 miliardy korun.

Daniel Beneš k podpisu smlouvy uvedl: „Svojí největší elektrárnu provozujeme právě v Jihočeském kraji. Proto region dlouhodobě podporujeme. Na výstavbu 3. a 4. bloku Temelína jsme připraveni a budeme o ní usilovat. Jednou z důležitých podmínek je její akceptování přímo v regionu elektrárny. Proto jsme se rozhodli s Jihočeským krajem, ale i nejbližšími obcemi uzavřít tuto smlouvu o dlouhodobé spolupráci.“

Peníze budou směrovány například do opravy komunikací či rozšíření ubytovacích kapacit pro výstavbové a provozní pracovníky, ale i do podpory kulturních a sportovních akcí.

Podle Vladimíra Hlavinky, člena představenstva a ředitele Divize výroba společnosti ČEZ nechce vedení společnosti opakovat situaci z 80. let. „Jihočeský kraj a okolní obce jsou našimi významnými partnery, se kterými chceme budovat dlouhodobé partnerství. Smlouva je transparentní a jasně stanovuje pravidla hry. Vedle toho budeme i nadále pokračovat v otevřené komunikační politice, kde budou hrát kraj i obce významnou roli,“ vysvětlil Vladimír Hlavinka.

Důležitost vnějších vztahů vyzdvihl také ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský: „Od uvedení do provozu v prosinci 2000 vyrobila elektrárna Temelín 83,4 TWh elektrické energie. To je mnohem více než roční spotřeba elektřiny celé České republiky. Význam stávajících bloků naší elektrárny v české energetice je tedy patrný. Pokud přibudou na Temelín další dva, bude jeho postavení ještě významnější. I proto jsou, vedle bezpečného a spolehlivého provozu, dobré vztahy s okolím jedním z pilířů naší elektrárny.“

Uzavření smlouvy se společností ČEZ vítají i starostové okolních obcí, pro které bude znamenat minimálně trojnásobně vyšší finanční podporu než v uplynulých letech a to s garancí na deset let. Starosta města Týn nad Vltavou Karel Hájek považuje ČEZ a elektrárnu Temelín za korektního partnera. „Jsme rádi, že ČEZ působí v našem sousedství. Jadernou energetiku považuji v současné době za optimální způsob výroby elektrické energie. Než bude nový zdroj postaven, tak se budeme chtít od investora informace o bezpečnosti, vlivů na životní prostředí a stavu přípravy,“ uvedl Karel Hajek.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku