Může tu být úložiště

Budišov a okolní obce dostanou peníze – pokud povolí geologický průzkum...

Budišov - Lidé v okolí Budišova na Třebíčsku jsou ve střehu.

Po několikaleté odmlce míří dnes do Budišova právě zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), aby se starosty několika vesnic probrali obnovení geologického průzkumu.
Ten byměl ukázat, zda je na Budišovsku vhodná půda k výstavbě hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů.

Aby byly vesnice povolnější, hodlá SÚRAO nabídnout i peníze na rozmach.

„Budeme na jednání se starosty hovořit o finanční motivaci pro obce v době průzkumu. Vysvětlíme, co přesně znamená geologický průzkum,“ nastínil ředitel SÚRAO Vítězslav Duda.

Budišovsko jemezi šesti lokalitami, které vytipovala jako vhodné k stavbě úložiště letecká geolofyzikální měření v roce 2003. Další průzkum ale stopl masivní odpor lidí. Oficiálně je průzkum pozastaven do letošního roku.

Možné úložiště radioaktivního odpadu odmítla v referendech drtivá většina obyvatel Náramče, Budišova, Oslavičky, Hodova a Rudíkova. Reakce lidí a starostů je i v současnosti odmítavá. „My nechceme obnovení tohoto průzkumu v žádném případě. Bojíme se, že když ten průzkum udělají a on ukáže, že je zde vhodné místo k stavbě úložiště, tak to už nezastavíme. Ani kvůli penězům bych názor nezměnila. Zdraví je přednější,“ rozohnila se Marie Karafiátová z Náramče.

Lidé mají strach z možného škodlivého záření či z nevratného poškození přírody.

S čím tedy půjdou starostové na dnešní jednání?

„Na schůzku se ve čtvrtek chystám. Vyslechnu si, co na nás chystají. Mám však jasný názor. Ctím výsledky referenda a nechceme obnovení geologického průzkumu. Nepřesvědčí nás ani případná nabídka milionů korun. Lidé by s námi vyběhli. Navíc, my tady máme zvýšený výskyt radonu. Dostáváme státní dotaci na protiradonová opatření. A paradoxně právě sem nám jednou uloží ještě vyhořelé radioaktivní palivo?“ komentovala náramečská starostka Ludmila Jelínková.

Shodně reagovala rudíkovská starostka Jana Nožičková. „V referendu jsem odmítla úložiště jako občanka. Dnes jako starostka stojím za lidmi. Jsme vázáni referendem,“ sdělila Nožičková.

Zda bude na dnešní schůzce někdo ze samotného Budišova, to starosta Petr Piňos včera dopoledne netušil. „Máme večer radu, která rozhodne, zda vyšleme zástupce. Musíme hájit názor lidí a ti odmítli úložiště. Můžeme si Správu úložišť vyslechnout, ale to je tak všechno,“ konstatoval starosta Piňos.

Šéf SÚRAO Vítězslav Duda zná dobře argumenty starostů. Právě proto chce masivní informační kampaní v letošním roce zmírnit odpor.

„Blíží se konec vládního moratoria, které do roku 2009 pozastavilo veškeré geologické práce. Obnovení průzkumu v lokalitách je vládním prohlášením zatím podmíněno souhlasem obcí. Záleží nám na tom, aby průzkumné práce mohly pokračovat a aby s tím obce souhlasily,“ uvedl Duda. „Nejde přece o samotnou výstavbu úložiště. Geologický průzkum neznamená žádný velký zásah. Několik geologů bude v terénu měřit. Provedeme pár vrtů na těch pozemcích, kde budou souhlasit majitelé,“ vzkázal Duda.

Pakliže Správa úložišť neuspěje, sází na záložní plán.

„Pokud nám obce průzkum neposvětí, mohl by se uskutečnit proti jejich vůli. O tom by rozhodoval stát,“ upozornil Duda.

Hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů by mělo stát v roce 2065.

Použité palivo ze dvou atomových elektráren zatím zůstává přímo v Dukovanech a Temelíně.


Vytipované lokality kde bude úložiště?
Božejovice–Vlksice (Táborsko)
Budišov a okolí (Třebíčsko)
Lodhéřov (Jindřichohradecko)
Lubenec–Blatno (Rakovnicko)
Pačejov (Klatovsko)
Rohozná (Jihlavsko)

Výstavba úložiště co jí bude předcházet
2009 – informační kampaň
2010 – SÚRAO požádá ministerstvo životního prostředí o povolení průzkumu
2011 – geologický průzkum
2015 – výběr dvou lokalit vhodných pro hlubinné úložiště
2025 – výběr finální lokality
2030 – výstavba podzemní laboratoře v lokalitě
2065 – zahájení provozu hlubinného úložiště

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku