Japonské firmy investují do nového obohacovacího závodu ve Francii

Dvě japonské společnosti koupily podíl na závodu, který bude v jižní Francii obohacovat uran. Závod se v současné době pod názvem Georges Besse II staví u Tricastinu. Energetická společnost Kansai Electric Power Company a obchodní firma Sojitz bude mít ve francouzsko-japonské společnosti SET (Société d’Enrichissement du Tricastin), dceřiné firmě koncernu Areva, podíl 2,5 procenta.

Areva oznámila, že jde už o druhou účast na projektu tohoto obohacovacího závodu. V červnu 2008 totiž získal 5procentní podíl jiný investor – francouzský energetický holding GDF Suez.

Stavební práce na závodu Georges Besse II začaly v září roku 2006, investice dosáhnou objemu tří miliard eur. Má být uveden do provozu ještě letos a plné kapacity výroby má dosáhnout v roce 2016. Nahradí starší závod Eurodif využívající difúzního procesu obohacování, který Areva provozuje u Tricastinu od roku 1978.

Nový jihofrancouzský závod dostal licenci již v dubnu 2007. Má mít kapacitu až 8,2 milionu SWU ročně a má obohacovat uran až do 6 procent 235U. Reaktor o výkonu 1000 MW spotřebuje zhruba 100 000 SWU obohaceného uranu za rok.

Investice japonských firem jsou v souladu s posledním trendem, kdy velké energetické firmy v asijských zemích zakupují podíly na těžbě a zpracování uranu. Chtějí si pojistit přístup ke zdrojům, které budou v příštích letech rozhodující pro úspěch jejich ekonomik.

Japonské firmy budou také zákazníky nového amerického závodu na obohacování uranu, který staví americká společnost USEC u Piketonu v Ohiu s náklady 3,3 miliardy dolarů. Bude mít zákazníky ze zemí tří kontinentů – Ameriky, Evropy a Asie. Centrifugy tu začnou obohacovat uran v roce 2010. Kapacity jednoho milionu SWU má být dosaženo v prvním čtvrtletí roku 2011 a plné kapacity 3,8 milionů SWU ke konci roku 2012.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku