Čína staví jaderné elektrárny s 24 reaktory

Čína nyní staví jaderné elektrárny, které mají celkem 24 jaderných reaktorů, ve velké většině na pobřeží země. Budou mít celkový výkon více než 25 GW. V současné době tu pracuje již 11 jaderných bloků o celkovém výkonu 9,1 GW. V roce 2020 by podle čínských úřadů měla tato země vyrábět elektřinu v jaderných elektrárnách s celkovým instalovaným výkonem 40 GW a podílet se čtyřmi procenty na celkové výrobě elektrické energie v Číně.

V čínském Sanmenu byla v dubnu slavnostně zahájena stavba první čínské jaderné elektrárny s reaktory třetí generace typu AP1000, které dodá americká společnost Westinghouse, dceřiná firma japonské Toshiby. Má vyrábět elektřinu již v roce 2013. Gigantická stavba pohltí 5200 kubíků betonu, 950 tun oceli a 1500 ocelových stavebních kotev.

Letos bude zahájena stavba pěti nových čínských jaderných elektráren, z toho dvě – v Sanmenu v provincii Zheijang a v Haiyangu v provincii Shandong – budou vybaveny právě reaktory typu AP1000. V Taishanu v provincii Guondong se mají použít reaktory typu EPR francouzské společnosti Areva. Další jaderné elektrárny se začnou stavět na konci roku v Changjiangu v provincii Hainan a v Rongchengu v provincii Shandong.

Nejpozději začátkem příštího roku se má rozběhnout výstavba jaderných elektráren v čínském vnitrozemí, v provinciích Hubei, Hunan a Jiangxi.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku