Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2009

Centrum na úpravu pevných RaO na JE Černobyl

Německá společnost Nukem Technologies oficiálně předala dne 24.04.2009 na JE Černobylská dokončené centrum na úpravu pevných RaO. Jednalo se o kompletní dodávku „na klíč“ tzv. Průmyslového komplexu pro nakládání s radioaktivními odpady (ICSRM). Toto zařízení potřebuje Černobylská JE na úpravu RaO vzniklých za provozu i ve fázi vyřazování jaderných bloků 1-3 z provozu. Tento projekt byl z velké části financován EU formou programu TACIS a zbývající finanční zdroje poskytla ukrajinská vláda. Nukem k tomu říká, že zprovozněním průmyslového komplexu se podstatně zlepší environmentální situace v Černobylu a navíc stavba oživila místní průmyslovou výrobu a lokální ekonomiku. Hlavní podíl práce, včetně dodávek různých komponentů, konstrukcí a instalačních prací prováděly ukrajinské firmy. Společnost Nukem působí na Černobylské JE již delší dobu a již v r. 2007 zde zprovoznila průmyslové úložiště na upravené RaO (podpovrchové, near-surface), převážně pro nízkoaktivní RaO s krátkým poločasem rozpadu. Úložiště se nachází asi 17 km od ČJE v tzv. „Recyklačním zařízení pro RaO Vektor“. Pozn. Dne 26.04.2009 bylo 23. výročí černobylské události.

Návrh na zrušení zákazu výstavby JE ve Švédsku

Energetická společnost EoN zvažuje výstavbu nového jaderného bloku jako náhradu dožívajícího 1. bloku na JE Oskarshamn. CEO E.ON Sweden, pan Per Lindell tuto informaci oficiálně oznámil u příležitosti jeho návštěvy na lokalitě Oskarshamn dne 21.04.2009. EoN ale plánuje podat oficiální žádost až po parlamentních volbách v září 2009. V současnosti totiž platí zákaz výstavby JE odhlasovaný v minulosti švédským parlamentem. Návrh na změnu je podáván ze strany koaliční vlády a očekává se, že bude ratifikován ještě před parlamenními letními prázdninami. Stávající 1. RB JE Oskarshamn byl uveden do provozu v srpnu 1971 a má instalovaný výkon 467 MWe (BWR). Nový blok by mě instalovaný výkon cca 3-4x větší, dle vybraného projektu reaktoru.

Problémy s financováním při přípravě výstavby JE Belene

Příprava výstavby JE Belene se potýká s problémy financování a garancí projektu. Dle analytiků je třeba urychlit investiční schéma pro tento projekt za 4 miliardy EUR nebo dojde k jeho výraznému zpoždění. Dle původních plánů by měla bát JE Belene dokončená v letech 2014-2015. Investorem je v tomto případě státní energetika NEK (tedy stát), která vlastní 51 % akcií a německá RWE. Dodavatelem dvou jaderných bloků VVER 1000 má být ruský Atomstrojexport. Bulharsko si vybralo francouzskou banku BNP Paribas na pomoc při zajištění financování této investice, ale tato v současné době hospodářské krize neprojevuje dostatečný zájem v projektu pokračovat. Financování spolu nese spoustu rizik, za které by měl převzít garance stát. Minulý týden nabídl ruský premiér Putin, že Rusko zváží možnost poskytnout Bulharsku půjčku ve výši 3,8 miliardy EUR, ale záležitost není zdaleka vyřešena. Bulharští představitelé chtějí dohodu o případné půjčce propojit s jiným projektem: výstavbou plynového přivaděče South Stream.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku