ČEZ postaví se Slováky nový blok Jaslovských Bohunic za 100 miliard

Energetický gigant ČEZ a slovenská Jaderná a vyřazovací společnost společně postaví nový blok v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na Slovensku za zhruba 100 miliard korun. Na tiskové konferenci v Bratislavě to dnes řekli premiéři Česka a Slovenska Jan Fischer a Robert Fico.

"Výše investice se samozřejmě bude upřesňovat podle výsledků výběrového řízení na dodavatele technologie," dodala k plánované investici mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Smlouva mezi slovenskou vládou a společností ČEZ o společném podniku, který bude mít na starost výstavbu nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, bude podepsána na pražském jaderném fóru 29. května.

Rozhodnutí, že strategickým partnerem při stavbě nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích bude tuzemský ČEZ, padlo na konci minulého roku.

Kromě výstavby nového bloku na Slovensku plánuje ČEZ podobné aktivity i v Česku, kde usiluje o dostavbu Temelína. V současné době se posuzují vlivy dostavby na životní prostředí. V Rumunsku byla firma vybrána jako jeden z partnerů v projektu výstavby a provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektárny Černavoda.

Vedle Jaslovských Bohunic se na Slovensku vyrábí elektřina jaderným štěpením ještě v Mochovcích. Starší první a druhý blok elektrárny v Jaslovských Bohunicích musely být odstaveny po dohodě s EU ke konci minulého roku.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku