Po volbách se bude v Německu vyjednávat o dalším provozu jaderných elektráren

Německý energetický průmysl se připravuje na vyjednávání s novou vládou, která povede Německo po volbách v letošním září. Zastánci jaderné energie doufají, že výsledky voleb podpoří jejich snahy o změnu dosavadní německé politiky, podle které se mají jaderné elektrárny v Německu postupně uzavřít.

Německý jaderný průmysl sdružený ve skupině Atomic Forum uvedl na svém nedávném výročním zasedání v Drážďanech, že bude usilovat o prodloužení životnosti dosavadních jaderných elektráren v Německu. Ty se budou podle vládních rozhodnutí postupně uzavírat, poslední již v roce 2022. Atomic Forum sdružuje také všechny čtyři provozovatele jaderných elektráren v Německu: E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall Europe.

Vládní konzervativní strana CDU kancléřky Merkelové ve svém programu prosazuje prodloužení životnosti německých jaderných elektráren. Příští vládní politika bude ale ovlivněna tím, kdo s kým bude politickou moc sdílet. V nynější velké vládní koalici s SPD se nepříznivé stanovisko k jaderným elektrárnám nepodařilo změnit, sociální demokraté se cítí být vázáni dohodami se svým dlouholetým koaličním partnerem – stranou zelených, kteří jsou odpůrci jaderné energie.

Prodloužení životnosti 17 bloků německých jaderných elektráren by přineslo zvýšení přepokládané kapacity energetických zdrojů v příštích letech v Německu až o 20 procent.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku