Indie chce exportovat jaderné reaktory do Kazachstánu

Indie zamýšlí nabídnout Kazachstánu své těžkovodní reaktory o výkonu 220 MWe. Kazachstán by měl být jako první z rozvojových zemí cílem exportu indického jaderného průmyslu. Spojení indických a kazašských zájmů v jaderném průmyslu a v energetice se pokládá za výhodné, neboť Kazachstán má obrovské zásoby uranu, který Indii schází.

Indie nyní zkoumá zájem rozvojových zemí o své těžkovodní jaderné reaktory typu PHWR. Jejich menší výkon 220 MWe pro potřeby těchto zemí obvykle postačí, neboť výstavba elektrické přenosové sítě tu bývá teprve v počátcích.

Větší počet menších reaktorů je také pro sítě s kapacitou do 10 000 MW výhodnější z hlediska údržby reaktorů a z hlediska možnosti operativně nahradit, například při pravidelné výměně paliva, chybějící výkon elektrárny. Nabídka Indie v tomto ohledu tedy nekonkuruje velkým světovým exportérům z Japonska, USA, Francie a Ruska, kteří nabízejí reaktory až s pětinásobně vyšším výkonem.

Kvality indických těžkovodních reaktorů o výkonu 220 MWe ověřil jejich dlouholetý provoz. Nyní jich v Indii pracuje 12 a pět dalších se staví. Indický jaderný průmysl očekává zájem o své reaktory i v dalších asijských zemích, jako jsou Vietnam, Filipíny nebo Thajsko.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku