ČEZ postaví se Slováky nový blok jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice

Nový blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích vznikne za spolupráce ČEZ a slovenské společnosti JAVYS. Náklady výstavby budou zhruba 100 miliard korun.

Energetická společnost ČEZ se stala oficiálním partnerem výstavby nového bloku v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Ve společném podniku se slovenskou Jadernou a vyřazovací společností bude mít 49procentní podíl. Konečné dohody byly v pátek podepsány v Praze.

Spolupráci na slovenské jaderné elektrárně oznámil ČEZ již v půli května, když ji potvrdili i premiéři obou zemí Jan Fischer a Robert Fico.

Nový blok v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích (Slovensko) postaví ČEZ a slovenská JAVYS za zhruba 100 miliard korun. Konkrétní výkon jaderné elektrárny a suma, kterou bude nutno do stavby investovat, vyplyne až ze studie proveditelnosti, která by měla být hotova na konci roku 2010.

Výše investic bude upřesněna až podle výsledků výběrového řízení na dodavatele technologie, které bude vyhlášeno po dokončení studie proveditelnosti. Ta teprve upřesní potřebné podrobnosti. Ty závisí na lokalitě a dalších faktorech, z nichž vyplyne výsledné řešení jak pokud jde o výkon elektrárny, tak použité technologie. Studie proveditelnosti bude zahájena po založení společné firmy určené k výstavbě jaderného bloku.

Rozhodnutí, že strategickým partnerem při stavbě nové jaderné elektrárny bude ČEZ, padlo na konci minulého roku. Slovenská vláda vybrala ČEZ bez výběrového řízení; to napadla nejen slovenská politická opozice, ale i nevládní organizace Greenpeace, která požádala Evropskou komisi o přešetření, zda postup slovenské vlády není v rozporu s legislativou Evropské unie. Podle slovenského ministerstva hospodářství zákon porušen nebyl.

Slovenská jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích, která je od roku 2008 mimo provoz, byla první jadernou elektrárnou v bývalém Československu. Bloky V1 a V2 byly uzavřeny na základě dohody mezi Slovenskem a Evropskou unii. Ta ukončení provozu finančně podpořila.

Na Slovensku tak nyní funguje jediná jaderná elektrárna v Mochovcích. Po odstavení bohunických bloků se ale i tak zvýšila slovenská závislost na dovozu elektřiny. Podle některých odhadů bude muset země letos dovézt ze zahraničí zhruba pětinu vlastní spotřeby. Dovážet bude pravděpodobně hlavně z Česka a Polska.

Jde tak o jeden ze tří projektů výstavby nových jaderných bloků. Podobné aktivity má ČEZ i v Česku, kde usiluje o dostavbu Temelína. V Rumunsku je firma jedním z partnerů výstavby a provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černavoda.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku