Rusové zvažují vyrábět jaderné palivo v Česku

Ruská společnost Tvel, která bude v příštích letech jediným dodavatelem paliva pro české jaderné elektrárny, zvažuje, že by v Česku toto palivo také vyráběla. Potvrzují to informace z českých i ruských podnikatelských kruhů.

Tvel nyní jedná o výstavbě komplexu na zpracování paliva na Ukrajině, má však zájem také o výrobu v zemi Evropské unie.

Pozornosti zatím unikalo, že viceprezident Tvelu Vasilij Konstantinov už před dvěma týdny v ruském rozhlase vysvětloval, proč je právě Česko pro Rusy zajímavé. Kromě českého členství v EU hraje roli i to, že zde fungují reaktory ruského typu, plánuje se rozšiřování jaderných elektráren a česká společnost ČEZ se navíc hodlá podílet na výstavbě dalších dvou reaktorů na Slovensku. „Z hlediska těchto parametrů je pro nás Česko zajímavé,“ uvedl Konstantinov. Podle dalších informací E15 by se Tvel, který je součástí státního holdingu Atomenergoprom, dokonce nebránil „útěku“ od dohody s Ukrajinou a partnera pro výstavbu komplexu by hledal třeba právě v Česku. Konstantinov dává najevo, že o formě vlastnictví takového závodu je možné dále jednat.

Na druhé straně zřejmě není náhodou, že Konstantinovova slova zazněla právě v době, kdy Tvel vede složitá jednání s Ukrajinou. Ta se má do poloviny července rozhodnout, zda bude s výstavbou komplexu souhlasit, nebo dá přednost spolupráci s firmou Westinghouse. Část ukrajinských politiků včetně prezidenta Viktora Juščenka varuje před přílišnou závislostí na Rusku. Podle ukrajinských odborníků je z hlediska ceny a kvality výhodnější spolupráce s Tvelem.

Pokud jde o dodávky jaderného paliva, také Česko od příštího roku přechází zcela ke Tvelu – po Dukovanech i v Temelíně. Lze očekávat, že to i v tuzemsku zvýší obavy ze závislosti na Rusku. Výstavba nového komplexu by tedy bezpochyby měla řadu odpůrců.

Čeští zastánci projektu Tvelu by podle informací E15 mohli argumentovat tím, že by se Česko stalo exportérem jaderného paliva do desítek zemí světa. Také by se mohlo posílit „logické partnerství“ se společností ČEZ, která české jaderné elektrárny provozuje. Firmu ČEZ však Rusové podle mluvčí Evy Novákové zatím v této věci nekontaktovali.

Kritici přílišné závislosti na Rusku v jaderné energetice v minulosti argumentovali tím, že jaderné palivo je velmi specializovaný produkt vyráběný pro konkrétní typy reaktorů. Není tedy možné rychle změnit jeho dodavatele, čímž se v českém případě posílí závislost na Tvelu. Navíc viceprezident Konstantinov dává najevo, že podmínkou pro výstavbu komplexu na výrobu paliva v určité zemi je, aby tato země uzavřela s Tvelem dlouhodobý kontrakt na dodávku paliva.

Z odborných kruhů ale také zaznívá názor, že jaderné palivo není možné srovnávat se strategickými surovinami, jako ropa či plyn. Dá se snadno a bezpečně skladovat mnoho let a Tvel je ochoten palivo dodávat s předstihem. Z tohoto pohledu závislost na Rusku údajně nehrozí.

Zdroj: E15

zpět na úvodní stránku