Brazílie chce postavit čtyři nové jaderné elektrárny

Brazílie se nedávno rozhodla znovu zahájit výstavbu jaderné elektrárny Angra 3. Tuto třetí jadernou elektrárnu by měla největší jihoamerické země uvést do provozu v roce 2014. Brazilská vláda ale nyní zamýšlí vybudovat čtyři další nové jaderné elektrárny.

Rychle se rozvíjející brazilská ekonomika, která se zatím brání vlivu světové ekonomické recese, chce mít k dispozici další energetické zdroje. Kromě staveb velkých hydroelektráren počítá s výstavbou dalších jaderných zdrojů. Altino Ventura Filho z brazilského ministerstva dolů a energetiky nedávno uvedl, že nový vládní plán počítá se stavbou čtyř dalších jaderných elektráren, každé s několika reaktorovými bloky. Dvě tyto elektrárny budou umístěny na severovýchodě země a dvě další na jihovýchodě. První z nich, poblíž velkých brazilských měst, jako jsou Recife, nebo Salvador, má zahájit provoz v roce 2019.

Brazilská ekonomika dosud spoléhala při výrobě elektřiny na velký podíl obnovitelných zdrojů. V energetickém mixu tento podíl dosahuje pozoruhodných 46 procent, zatímco světový průměr je pouhých 14 procent. V roce 2030 podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Brazílii dosáhne 50 procent. Je to v protikladu s vývojem ve světě, kde neustále stoupá podíl spalování fosilních paliv v energetice. Například Čína téměř každý týden uvádí do provozu jednu novou uhelnou elektrárnu.

Brazílie ale nedávno objevila nové velké zásoby ropy a zemního plynu, a tak se její plány pro rozvoj energetiky a průmyslu mohou ještě poněkud změnit.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku